avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Act vinzare cumparare teren parinte copil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Act vinzare cumparare teren parinte copil

ce pret poate sa ajunga in mare
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:35, 6 Noiembrie 2009
Sa fie pe undeva rezonabil.
Altfel poate fi interpretat ca si donatie de cei care vor ataca actul de vanzare.
se taxeaza la valoare!=D>
Sa nu fie nici mult sub pretul pietei , insa nici mult deasupra. Cu alte cuvinte, sa fie un pret rezonabil , intrucat legea cere ca pretul platit trebuie sa fie unul ,,sincer si serios" . :)
Un pret rezonabil.Vezi pretul pietii altfel se interpreteaza.
Una din conditiile de valabilitate a contractului de vanzare cumparare este ca pretul platit sa fie sincer si serios,

Alte discuții în legătură

Impozit pe venitul realizat prin vanzarea de imobile segovia_48 segovia_48 Doresc sa vand un apartament si vreau sa stiu daca suma tranzactiei este cea declarata de partile implicate sau aceasta este stabilita de notar dupa anumite ... (vezi toată discuția)
Taxe si impozite aferente vanzarii unui teren intravilan nicoll_av@yahoo.com nicoll_av@yahoo.com Buna ziua, As dori sa ma ajutati cu cateva informatii. Avem un teren langa Bucuresti, intravilan, achizitionat in ian. 2008, pe care am dori sa-l vindem. ... (vezi toată discuția)
Vanzare garsoniera acinom acinom Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca in cazul in care revind o garsoniera ,pe care am cumparat- o in urma cu 6 luni, trebuie sa achit o taxa anume catre stat ... (vezi toată discuția)