Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CONCEDIU INGRIJIRE COPIL
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CONCEDIU INGRIJIRE COPIL

Buna ziua, in cazul in care o mamica revine la serviciu la implinirea varstei de un an a copilului , renuntand la 1 an din concediu legal de 2 ani de crestere si ingrijire copil, poate beneficia de reducerea programului de lucru cu 2 ore? Adica din articolul in care scrie renuntarea la concediu legal se intelege ca trebuie sa renunti la acesta total sau partial pentru a beneficia de cele 2 ore de reducere a programului?
Reducerea programului de munca este posibila numai daca este mentionata in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia.

in ccm este mentionat, problema este de cum intelege fiecare, adica prin renuntarea la concediu legal se intelege intreg concediu sau o parte din concediu? Raspunsul dvs. nu se refera la ce am intrebat eu si nu inteleg de ce.Eu nu am facut nicio referire la CCM.
cristina _519, utilizator
Aceasta este intrebarea dvs; Buna ziua, in cazul in care o mamica revine la serviciu la implinirea varstei de un an a copilului , renuntand la 1 an din concediu legal de 2 ani de crestere si ingrijire copil, poate beneficia de reducerea programului de lucru cu 2 ore?

Raspuns : Reducerea programului de munca este posibila numai daca este mentionata in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia.

Nu exista text de lege care sa prevada reducerea timpului de munca cu 2 ore la revenirea din CCC, dupa implinirea varstei de un an a copilului ,
Cornel Vasile, Consilier juridic
Faptul ca nu este text de lege stiu si eu, dar dvs cred ca NU ati inteles ce am intrebat eu. Am facut referire strict la ce se intelege prin "concediu legal", fiindca o persoana intelege ca poti beneficia de cele 2 ore reduse daca nu ai intrat deloc in CIC,practic renunti la tot concediul legal , iar alta persoana intelege ca din cei 2 ani de concediu legal , dupa efectuarea a unui singur an de CIC, la reintoarecera la serviciu, deci practic renuntarea la un an de concediu legal, nu se mai pot acorda cele 2 ore de reducere a programului, deoarece mamica a beneficiat de concediu legal , char daca nu in totalitate.
Cred ca dvs nu expuneti corect nelamurirea si nu intelegem noi ...

De exemplu , sintagma "concediu legal" nu exista in legislatie ... si poate avea mai multe intelesuri.