Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie de proprietari

Va rog sa imi comunicati daca dintr-o asociatie de proprietari din care fac parte mai multe blocuri fiecare fiind o entitate separata , fatada unui bloc poate fi considerata parte comuna cu celelalte blocuri ? Multumesc
Depinde in ce problema, sunt prea putine date. Dati detalii.
Daca sunt constructii distincte,fiecare fatada reprezinta parte comuna apartinand strict constructiei respective
In principiu asa este, insa depinde de scopul intrebarii. Exista asociatii de proprietari care platesc pentru renovare fatada unui bloc din fondurile comune a trei blocuri... se achita reparatii pentru fiecare bloc, dar pe rand.
Este vorba despre un singur tronson de cladire cu 3 scari (A-44, B-46 si C-48), fara spatiu vizibil intre cele 3 scari.
De exemplu, sufrageria de la scara C are perete comun cu sufrageria de la scara B.
Poate ca este ceva spatiu intre pereti dar nu este vizibil, cel putin la nivel de tencuiala, totul este continuu.
Conform schitei blocului nu sunt pereti comuni sunt 2 pereti distincti, cu spatiu de 10 cm intre ei , peretii sunt alaturati nu lipiti, normal ca vizibil ei par incontinuu din cauza tencuielii si a caramizilor aparaente si a aceasi arhitecturi care este uniforma , dar daca va uitati cu mai mare atentie este foarte vizibil ca este distinct fiecare bloc . Mai mult de atat schita blocului vorbeste singura.