Forum Discuţii juridice Executare silită Cine controleaza activitatea executorilor judecatoresti
Discuție deschisă în Executare silită

Cine controleaza activitatea executorilor judecatoresti

Am o problema cu un birou de executare silita, in sensul in care desi poprirea a fost finalizata din luna octombrie 2018, executorul nu mi-a virat inca toat[ suma avansata pentru demararea executarii. Nu-mi raspunde la e-mailuri iar la telefon motiveaza ca este ocupat.
Pentru orice demers sau lipsa unui demers al executorului judecătoresc se poate formula contestație la executare.

gheorgheangelica a scris:

Am o problema cu un birou de executare silita, in sensul in care desi poprirea a fost finalizata din luna octombrie 2018, executorul nu mi-a virat inca toat[ suma avansata pentru demararea executarii. Nu-mi raspunde la e-mailuri iar la telefon motiveaza ca este ocupat.

Pentru orice demers sau lipsa unui demers al executorului judecătoresc se poate formula contestație la executare.

gheorgheangelica a scris:

Am o problema cu un birou de executare silita, in sensul in care desi poprirea a fost finalizata din luna octombrie 2018, executorul nu mi-a virat inca toat[ suma avansata pentru demararea executarii. Nu-mi raspunde la e-mailuri iar la telefon motiveaza ca este ocupat.

cred ca nu ati inteles intrebarea. Cine il controleaza pe executorul judecatoresc pentru ca nu duce la indeplinire executarea silita. Nu exista un for superior. Nu este oare Colegiul Director al Camerei Executorilor Judecatoresti de pe langa curtile de apel. Contestatia la executare se face in alte situatii
cum au si avocatii au si ei, in legislatia care reglementeaza activitatea executorilor se prevede cine controleaza activitatea.

Extrase din Legea nr. 188/2000
Art. 4
Coordonarea şi controlul activităţii executorilor judecătoreşti se exercită de către Ministerul Justiţiei.

Art. 62
(1)Controlul profesional se exercită de Ministerul Justiţiei, prin inspectori generali de specialitate, şi de Uniunea Naţională a Executorilor Judecătoreşti, prin consiliul său de conducere, şi va avea în vedere:
a)organizarea şi funcţionarea camerelor executorilor judecătoreşti şi a birourilor executorilor judecătoreşti;
b)calitatea actelor şi lucrărilor efectuate de executorii judecătoreşti;
c)comportarea executorilor judecătoreşti în raporturile de serviciu, cu autorităţile publice şi cu persoanele fizice şi juridice.
(2)Consiliul Uniunii Naţionale a Executorilor Judecătoreşti poate delega Colegiului director al Camerei executorilor judecătoreşti exercitarea controlului prevăzut la alin. (1) lit. b) şi c) în circumscripţia sa.
Dar pentru recuperarea sumei, tot pe contestatie la executarea.

gheorgheangelica a scris:

cred ca nu ati inteles intrebarea. Cine il controleaza pe executorul judecatoresc pentru ca nu duce la indeplinire executarea silita. Nu exista un for superior. Nu este oare Colegiul Director al Camerei Executorilor Judecatoresti de pe langa curtile de apel. Contestatia la executare se face in alte situatii