Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum îmi pot recupera fișa mea cu vaccinurile făcute ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum îmi pot recupera fișa mea cu vaccinurile făcute în copilărie? Am nevoie de ea pentru angajare într-un stat UE și nu reușesc s-o găsesc

Buna ziua!
Cum pot recupera, va rog, fisa mea cu vaccinurile facute in copilarie? Am nevoie de ea pentru angajare intr-o alta tara europeana. Am intrebat la actualul meu medic de familie la care sunt inscrisa de 15 ani, in alt oras decat cel in care m-am nascut, dar el nu are acesta fisa de vaccinare.
Pana in prezent am sunat la cabinetul medical al liceului pe care l-am urmat dar nici acolo nu este fisa si nici la facultate.

Va multumesc anticipat.
Aniela
Manuela Rășină, administrator
Nu aveti nevoie de fisa, oricum nu o veti gasi. Trebuie sa luati legatura cu un medic specialist epidemiolog sau boli infectioase care va va face niste analize din sange ce vor dovedi ca ati facut vaccinurile respective. Succes!
Fisele de vaccinare le puteti gasi numai la dosarul dvs. medical din perioada cand ati fost vaccinata. La plecarea din orasul natal spre liceu, facultate,...., actualul medic de familie trebuia sa luati copie dupa dosarul medical dupa dvs. la fiecare etapa parcursa.
Adica nu exista solutie.... Cardurile electronice nu contin, de fapt, niciun fel de informatie medicala legata de acest subiect. Nu exista niciun fel de arhiva pe nicaieri iar dosarul meu medical probabil ca nici nu exista pentru ca, pana acum, nu am frecventat spitalele sau policlinicile.
Multumesc, oricum pentru comentarii!
Intotdeauna s-a tinut evidenta vaccinarilor efectuate la copii de catre medicul care a facut vaccinarea. Exista statistici si raportari periodice prin DJSP.
Va multumesc! Voi face o solicitare la DSP.