Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata suprapusa de drepturi salariale ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata suprapusa de drepturi salariale castigate ulterior in instanta ca urmare a repunerii pe functie

Manager destituit se pensioneaza anticipat. Ulterior, castiga in instanta repunerea cu plata remuneratiilor din perioada anterioara, Se fac rectificative la ANAF privind contributiile sociale pentru perioada la care se refereau drepturile salariale, prin precizarea unei norme intregi de munca. O perioada astfel recalculata (1-2 luni) si declarata prin rectificative, se suprapune cu pensia anticipata incasata, iar casa jud de pensii sesizeaza acest aspect si notifica fostul manager care se adreseaza platitorului de drepturi salariale invocand culpa acestuia de a-i fi declarat perioada lucrata pentru acele luni, cand de fapt ar fi trebuit declarata perioada lucrata ~0~. Hotararea judecatoreasca prezizeaza clar punerea managerului in perioada anterioara demiterii. cum este corect a se proceda in acest caz? Fostului manager probabil ii este imputata pensia in incasata pentru acele 2 luni.
conta_bib, utilizator