Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa 1 din 1986 metrou, se aplica noua lege ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa 1 din 1986 metrou, se aplica noua lege ?

Buna ziua. Lucrez la metrou din 1986. Implinesc varsta de 52 de ani in septembrie. Nu am inca 35 de ani de cotizare. Pot iesi cu drepuri depline la pensie sau nu. Am colegi care au iesit anul acesta si calculul s-a facut la 35 de ani de cotizare. Nu inteleg daca se aplica sau nu noua lege, sau de cand se va aplica. Daca cineva se ocupa cu succes de dosare de pensie, as vrea sa fiu contactat. Multumesc foarte mult.
Precizati-ne :
- stagiul complet de cotizare
- stagiul de cotizare in grupa I sau a II-a de munca ori in conditii deosebite/speciale de munca

Noua lege a pensiilor nu a fost inca adoptata de catre Parlament.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Stagiu complet de cotizare 33 ani și 7 luni, Am lucrat în grupa 1 cel puțin 30 de ani. Cât de mult contează la pensie acest 1 an și jumătate care mi-ar lipsi la cotizație?
luc1kws, utilizator
Ce activitate ati desfasurat inainte de 01/04/2001 si ce activitate dupa aceasta data, la metrou ?
Vă spun sigur că indeplinesc condiția de reducere cu 13 ani din vârstă legală de ieșire la pensie. Aceeași activitate și înainte, și după.

Carp Mircea a scris:

Ce activitate ati desfasurat inainte de 01/04/2001 si ce activitate dupa aceasta data, la metrou ?

Lăcătuș mecanic