avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce pot face sa pot inchide cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce pot face sa pot inchide cartea de munca

am rugamintea sa-mi expicati care sint pasi ce trebe sa-i urmez pentru a rezolva urmatoarea problema: ma cheama dan si in anul 2001 pina in 2003 m-am angajat la o firma de transport din turda judetul cluj lucram sofer pe tir in austria deoarece doamna care m-a angajat avea parteneriat cu fratele ei din austria si angaja soferi pentru el acolo lucram cu viza cum era pe vremea aceea dupa ce am lucrat 3 ani am fost nevoit sa vin in tara din nou pentru viza de la firma respectiva mai aveam de luat ultimul salar 1800 DM si inca 3000 DM ce aveam garantie pe perioada ce am lucrato .am stat linistit acasa prt viza si daca am vazut ca in 2 luni nu ma suna am sunat eu si mi-au raspuns ca nu ne mai poate pune viza am tot incercat sa contactez firma nu am reusit am plecat personal in turda si marea mea mirare nu mai era firma respectiva tatal meu locueste in germania mi-a facut chemare si am mers inpreuna la firma austriaca si nici nu a vrut sa ne lase in sediul firmei pentru ca firma era vinduta la alti beneficiari nu am rezolvat nimic si m-am reintors in tara de atunci stau fara carte de munca si nici nu pot sa ma angajez deoarece nu imi este cartea incheiata unde am lucrat lucram 2 luni de proba si dupa aceea imi spunea ca nu poate sa ma angajeze ca nu este cartea incheiata si nu poate sa o deschida. la alta firma din sibiu am lucrat si extern 3 luni de zile pe tir faceam romania- italia la fel am patit cind la-m intrbat daca mia facut cartea mi-a dat cu flit si nu am primit nici bani pe ultimile 2 curse am facut sesizare la fortele de munca de acolo am primit ca a fost amendata firma si ptr bani sa dau firma in judecata pa cu ce domnilor daca eu nu pot sa imi platesc intretinera apoi sa mai deschid procese si de atuci lucrez cum pot zilier una alta am ajunz la concluzia ca dupa 14 ani consecutiv lucrati pe tir sa renunt la acei ani pierduti si sa pot rezolva cartea sa ma angajez ca am deja 45 de anii si familie ce imi este greu sa o intretin#-o va rog datimi un sfat ce pot face va multumesc dan din sibiu

Alte discuții în legătură

Este ilegal sau nu - motostivuitorist cu autorizatie expirata realist realist Lucrez la o firma cu capital strain cu peste 1000 de angajati cu functia de motostivuitorist depozit , l-a angajare aveam avizul iscir ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de somaj intr-un judet in care lucrez dar nu pot dovedi domiciliu? cristinamadalina cristinamadalina Buna ziua, Domiciliul meu stabil este in judetul Braila dar de 1 an lucrez in judetul Sibiu. Cand m-am angajat aveam o viza de flotant, mentionata evident ... (vezi toată discuția)
Retinerea banilor din salariu pintilie ion pintilie ion am lucrat la o firma ca sofer avand masina acasa cineva mia spart parbrizul,conducerea firmei ma instintat verbal ca o sa imi opreasca bani necesari pentru ... (vezi toată discuția)