Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Obligativitate schimbare termopane
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Obligativitate schimbare termopane

La reabilitarea blocului poți fi obligat sa îți schimbi termopanele? Exista vreo reglementare recenta in acest sens? Am avut o ședința in care administratorul a insistat ca este o noua lege (nu știa numărul, bineînțeles) care ne obliga pe toti, indiferent de vechimea sau calitatea tâmplăriei termopan sa o schimbam cu cea folosită la reabilitare, motivul fiind uniformizarea.
Exista așa ceva sau este zvonistica?
Mulțumesc!
Din pacate da
In urma modernizarii si eficientizarii energetice a imobilului de locuit in comun este obligatoriu ca executantul sa elibereze certificat energetic care se poate elibera numai daca intreg imobilul intruneste criteriile legal prevazute
Daca exista diferite geamuri/ferestre automat exista pierderi de caldura si nu se atinge interesul modernizarii energetice
Nu reușesc sa înțeleg legătura: dacă tâmplăria mea este mai buna, de ce ar exista pierderi? La cumpărarea imobilului am avut eliberat certificat energetic, de ce este acum dependent de înlocuirea cu termopanele unei anumite firme?
Puteți sa îmi dați numărul legii, va rog? Totodata, care est opinia dvs: nu încalcă dreptul la proprietate? Ce se întâmpla dacă refuz?
Va mulțumesc frumos pentru răspuns!
2 intrebari:
1. In baza carei legi, norme se elibereaza certificatul energetic? Si aici ma refer la modul in caracteristicile pe care blocul trebuie sa le intruneasca blocul pentru a fi incadrat intr-o anumita clasa energetica.
2. Ce se intampla in situatia in care tamplaria deja existenta este mai performanta dpdv energetic decat cea utilizata in procesul de anvelopare (ex: geam tripan si tamplarie cu 7 camere existente vs geam termopan si tamplarie cu 5 camere propuse)?

ynocentta a scris:

Din pacate da
In urma modernizarii si eficientizarii energetice a imobilului de locuit in comun este obligatoriu ca executantul sa elibereze certificat energetic care se poate elibera numai daca intreg imobilul intruneste criteriile legal prevazute
Daca exista diferite geamuri/ferestre automat exista pierderi de caldura si nu se atinge interesul modernizarii energetice

Pentru eficienta energetica este obligatoriu ca intreaga parte modernizata sa prezinte aceleasi elemente
Tamplaria termopan se executa finctie de generatie cu diferite caracteristici,eficienta anti efractie clasa de rezistenta,sistem de ventilatie integrat,stabilizator termic,stabilizator UV ,etc
Este diferenta semnificativa intre tamplarie termopan cu 3 straturi si acea cu 7 straturi
In situatia in care se executa modernizare efiecintizare energetica prin proiect se prevede o anumita clasa de eficienta energetica care se poate obtine numai daca intrega suprafata exterioara prezinta componente identice ca si caractristici tehnice energetice
In cazul in care ar exista tamplarie termopan diferite generatii cu diferite caracteristici tehnice,normal ca nu se poate obtine clasa de eficienta energetica proiectata
@alex-element
1-[ link extern ]
2-Intrebare capcana
Trebuie analizat atent contractul de executie modernizare
Exista posibilitatea in care pentru asigurarea aspectului uniform si a culorii intregii parti exterioare condominiu, proiectul sa prevada un anume model tamplarie ,anumita culoare....
Pai întrebarea mea era oarecum clară: de ce ar trebui sa schimb o tâmplărie superioară cu una inferioară? Si cum s-ar genera pierderi prin existența unei Tâmplarii superioare?

ynocentta a scris:

Pentru eficienta energetica este obligatoriu ca intreaga parte modernizata sa prezinte aceleasi elemente
Tamplaria termopan se executa finctie de generatie cu diferite caracteristici,eficienta anti efractie clasa de rezistenta,sistem de ventilatie integrat,stabilizator termic,stabilizator UV ,etc
Este diferenta semnificativa intre tamplarie termopan cu 3 straturi si acea cu 7 straturi
In situatia in care se executa modernizare efiecintizare energetica prin proiect se prevede o anumita clasa de eficienta energetica care se poate obtine numai daca intrega suprafata exterioara prezinta componente identice ca si caractristici tehnice energetice
In cazul in care ar exista tamplarie termopan diferite generatii cu diferite caracteristici tehnice,normal ca nu se poate obtine clasa de eficienta energetica proiectata
@alex-element
1-[ link extern ]
2-Intrebare capcana
Trebuie analizat atent contractul de executie modernizare
Exista posibilitatea in care pentru asigurarea aspectului uniform si a culorii intregii parti exterioare condominiu, proiectul sa prevada un anume model tamplarie ,anumita culoare....