Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate renuntare la crestinism
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

renuntare la crestinism

Exista pasi legali care pot fi facuti pentru a renunta la crestinism? Am contactat parohia si au zis ca nu trebuie facut nimic special, dar nu mi se pare ok pentru ca ei primesc salariile in functie de numarul de oameni din parohie parca.
Salariile clericilor și a personalului auxiliar nu au nici o legătură cu numărul de enoriași.
Angajații cultelor religioase nu sunt bugetari 100%, ci primesc un ajutor de la buget pentru completarea salariului.

Ajutorul de la stat îl primesc începând de la domnitorul Alexandru Ioan Cuza.
Diferența de salariu o primesc din fondurile parohiei, din donațiile enoriașilor, și din taxele plătite de enoriași pentru diverse servicii.

Dacă dvs nu contribuiți cu nici un leu la întreținerea parohiei, aceasta nu are nici un venit din partea dvs.
Enoriașii care vor sa aibă locaș de cult plătesc și o taxă anuală, numita taxă de cult.
Dapix, utilizator
Am inteles. Dar esti inregistrat undeva prin documentele lor nu?
Sunt înregistrați doar cei care plătesc anual cultul, pentru că li se taie chitanță.
Mai sunt înregistrați sponsorii și donatorii.
Si la botez nu inregistreaza nimic?
Ba da. Se poate cere un certificat de botez.