avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 306 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate renuntare la crestinism
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

renuntare la crestinism

Exista pasi legali care pot fi facuti pentru a renunta la crestinism? Am contactat parohia si au zis ca nu trebuie facut nimic special, dar nu mi se pare ok pentru ca ei primesc salariile in functie de numarul de oameni din parohie parca.
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 12:26, 28 Noiembrie 2019
Salariile clericilor și a personalului auxiliar nu au nici o legătură cu numărul de enoriași.
Angajații cultelor religioase nu sunt bugetari 100%, ci primesc un ajutor de la buget pentru completarea salariului.

Ajutorul de la stat îl primesc începând de la domnitorul Alexandru Ioan Cuza.
Diferența de salariu o primesc din fondurile parohiei, din donațiile enoriașilor, și din taxele plătite de enoriași pentru diverse servicii.

Dacă dvs nu contribuiți cu nici un leu la întreținerea parohiei, aceasta nu are nici un venit din partea dvs.
Enoriașii care vor sa aibă locaș de cult plătesc și o taxă anuală, numita taxă de cult.
Ultima modificare: Miercuri, 27 Noiembrie 2019
Dapix, utilizator
Am inteles. Dar esti inregistrat undeva prin documentele lor nu?
Sunt înregistrați doar cei care plătesc anual cultul, pentru că li se taie chitanță.
Mai sunt înregistrați sponsorii și donatorii.
Si la botez nu inregistreaza nimic?
Ba da. Se poate cere un certificat de botez.

Alte discuții în legătură

Cult biserica (taxe, salarii clerici) adibocu adibocu e taxa legala plata cultului la biserica sau nu? sunt obligat sa platesc cultul la biserica? sau e doar o \"plata benevola\"? exista legi care ma obliga la ... (vezi toată discuția)
Din punct de vedere legal e obligatorie plata contribuției la biserică? Bianca Vlasin Bianca Vlasin Bună ziua, va rog sa îmi spuneți. .....dpdv legal e obligatorie plata contributiei la biserica? Nu de alta, dar avem copil mic, cheltuieli multe, iar un ... (vezi toată discuția)
Preotul ortodox i-a spus bunicii că nu va aproba înmormântarea ei lângă bunicul, unde are concesionat locul de veci, pentru că s-a pocăit. ce pot face ca să-l conving atunci când va sosi momentul? wazz wazz Buna ziua Bunicul meu a fost ingropat in cimitir ortodox acum 25 ani. Bunica mea are si ea loc de veci langa el tot de atunci. Ieri popa i a spus ca nu va ... (vezi toată discuția)