Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajatul va mai putea fi sancționat ? sau nu ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajatul va mai putea fi sancționat ? sau nu ?

Bună ziua !

Un angajat a fost trimis spre cercetare disciplinară.

În Codul Muncii - Art. 252 - se spune că:
(1) Angajatorul dispune aplicarea sanctiunii disciplinare
printr-o decizie emisa in forma scrisa,
in termen de 30 de zile calendaristice de la data luarii la cunostinta
despre savarsirea abaterii disciplinare,
dar nu mai tarziu de 6 luni de la data savarsirii faptei.
....

Cercetarea a început prin ianuarie 2020
și s-a finalizat abia acum, în luna iunie 2020.

Odată ce angajatorul nu a aplicat o sancțiuni
în termenul legal de 30 de zile
de la data luării la cunoștință despre fapta angajatului,
angajatorul îl mai poate sancționa pe angajat ?

Acest lucru înseamnă că s-a prescris fapta ?
... pentru că fapta se prescrie în termenul de 30 de zile ?
sau
în acest termen - angajatorul trebuia să dispună doar cercetarea disciplinară,
trebuind să se încadreze cu darea de sancțiune
în termenul de 6 luni ?

oanaportar, utilizator
Care este data luarii la cunostinta si data savarsirii faptei?
Este vorba despre data de 29.01.2020 - data sesizării conducerii.
Data săvârșirii faptei este 27.12.2019.
oanaportar, utilizator
1. Decizia ICCJ nr. 16 din 12 noiembrie 2012 (Decizia 16/2012) privind examinarea recursurilor in interesul legii declarate de Avocatul Poporului si procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie

".... In interpretarea si aplicarea art. 252 alin. (1) din Codul muncii, republicat, momentul de la care incepe sa curga termenul de 30 de zile calendaristice pentru aplicarea sanctiunii disciplinare este data inregistrarii raportului final al cercetarii disciplinare prealabile la registratura unitatii.”

2. Termenul de 6 luni curge de la data savarsirii abaterii disciplinare. Acesta, potrivit C.proc.civ., se implineste in ziua corespunzatoare din ultima luna (n.m., 27 iunie 2020).

Dupa aceasta data intervine prescrierea dreptului angajatorului de a-l sanctiona disciplinar pe salariatul vinovat.
Procesul-verbal al comisiei de cercetare disciplinară
a fost înregistrat la secretariatul instituției noastre
la data de 11.06.2020.

.... însă nici până la această dată - 03.07.2020,
directorul instituției nu a emis
nici o Decizie de sancționare a angajatului.

Directorul a fost în Concediul de odihnă
până pe 30.06.2020....

..... abia la data de 02.07.2020
directorul instituției a cerut de la jurist
ca acesta să spună:
- care este punctul de vedere privind gravitatea abaterii disciplinare
și a sancțiuni propuse de comisia de cercetare.

Văzând ce mi-ați spus,
cum că
-Termenul de 6 luni curge de la data savarsirii abaterii disciplinare,
adică după data de 27 iunie 2020
intervine prescrierea dreptului angajatorului
de a-l sanctiona disciplinar pe salariatul vinovat,
și cum acum este data de 03.07.2020
și nu s-a emis nici o Decizie de sancționare a angajatului,
înseamnă că angajatorul nu mai poate face acest lucru,
pentru că a intervenit prescripția ....

Dacă Directorul a fost în Concediul de odihnă
până pe 30.06.2020....
s-a întrerupt prescripția ?
sau a intervenit prescripția ....?

Vă mai rog frumos să ne spuneți
ce ar putea răspunde juristul
la întrebarea directorului:
- care este punctul de vedere privind gravitatea abaterii disciplinare
și a sancțiuni propuse de comisia de cercetare ?
oanaportar, utilizator
Nu am cum sa raspund in locul juristului dvs ... acesta va trebui sa analizeze oportunitatea intrebarii directorului si sa formuleze un raspuns potrivit situatiei de fapt si de drept.