Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dacă nu vreau sa semnez succesiunea ce se poate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dacă nu vreau sa semnez succesiunea ce se poate intampla?

Se intampla ca ceilalti mostenitori pot deschide o actiune in instanta, iar partajul va fi facut de judecator, independent de acordul dvs.
Veți fi chemată în judecată și veți pierde procesul, iar succesiunea va fi hotărâtă de judecător fără semnătura dumneavoastră.
ce motiv aveti ?
Daca aveti motive temeinice puteti refuza partajul si sa obțineți castig de cauza la instanță..
De regula, din acest motiv se refuza finalizarea partajului la notar.

Daca nu aveti motive veti plati si cheltuieli de judecata daca veti pierde procesul asa cum se va întâmpla dacă refuzați aiurea.

Cu stima,
Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Părinții mei au avut un teren si un apartament.Tatal meu a decedat iar pe timpul vieții ia dat surorii mele terenul fără să îmi spună si mie iar acum sora mea are pretenții si la apartament,nu stiu ce fel de act ia facut(donație testament s-au act v.c.) ca nu vrea să-mi spună.Si eu nu as vrea sa semnez succesiunea,mentionez ca mama traieste.

gi-jane2 a scris:

ce motiv aveti ?