Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... RETRAGERE NUME DUPA DIVORT
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

RETRAGERE NUME DUPA DIVORT

fosta sotie ,pe langa unele probleme de lacomie cumulate cu stari de depresie si ceva plangeri penale soldate cu iup,imi tarfaleste numele si as vrea o solutie "daca exista" sa pot cere in instanta sa -si schimbe numele pe care l-a luat cu acordul meu dupa divort!

multumiri anticipate!

am editat mesajul inlocuind majusculele cu litere mici, va rugam sa cititi regulamntul forumului si sa nu mai folositi majusculele nejustificat.
George, Avocat
L-a luat cu acordul dvs dupa divort?In instanta la divort sau ulterior pe cale administrativa?
Odata ce v/ati dat acordul......asa va ramane.
da,cu acordul meu!
nu am nici o portita?nici un articol de lege ,macar sa pot incerca?
multumesc!
Buna ziua,
D-nului Tomescu,

deodata ce i-ati dat acordul, si nu va deranjat la acel moment
in mare NU puteti face nimic sa-i interziceti fostei sotii sa va ,,poarte ,, numele B-)

Numai bine,
Codul familiei prevede la art. 40 ca la desfacerea casatoriei prin divort, sotii se pot invoi ca sotul care, potrivit art. 27, a purtat in timpul casatoriei numele de familie al celuilalt sot, sa poarte acest nume si dupa desfacerea casatoriei.

Instanta judecatoreasca va lua act de aceasta invoiala prin hotararea de divort. Instanta, pentru motive temeinice, poate sa incuviinteze acest drept, chiar in lipsa unei invoieli intre soti.
Daca nu a intervenit o invoiala sau daca instanta nu a dat incuviintarea, fiecare dintre fostii soti va purta numele ce avea inainte de casatorie.

Eu nu intelesai daca in sentinta de divort , definitiva si irevocabila , este mentionat ca sotia isi va pastra numele dobandit in timpul casatoriei , sau sotul si-a dat acordul ulterior , schimbarea numelui facandu-se prin procedura administrativa .

Puteti incerca o actiune privind raspunderea civila delictuala, in baza art.998-999 C.civ., unde dovedind prejudiciul produs, pe cale de consecinta sa solicitati instantei sa dispuna obligarea fostei sotii la schimbarea numelui (cu cel purtat anterior casatoriei) si eventual poate cereti si o masura de "constrangere" a acesteia prin obligarea sa la plata unor daune cominatorii pentru fiecare zi intarziere in neexecutarea obligatiei de "a face", de la data ramanerii definitive a hotararii.
nu. de buna voie ati fost de acord sa poarte numele.