Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua. Am o problema, am vândut acum câțiva ani ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua. Am o problema, am vândut acum câțiva ani un imobil, ...

Buna ziua. Am o problema, am vândut acum câțiva ani un imobil, cu datoriile la zi pt că așa se vinde. Și mai devreme am aflat că enelul ma dat în judecată anul trecut în februarie și a și câștigat , eu nu am primit nimic acasă să aflu de aceasta instanță. Și datoria nu e a mea, e a noului proprietar. Acum ce fac ? Mâine o să mă duc până la judecătorie sa aflu mai multe... Ce pot face ?
Daca mai sunteti inca in termenul de apel/recurs , puteti exercita aceste cai de atac.
Poate noul proprietar nu a transferat contractul pe numele lui...? E foarte ciudat ce spuneți. Ar trebui să contactați un avocat după ce aflați despre ce e vorba, nu e de joacă. Puteți ajunge să fiți executat silit dacă nu vă apărați în termen.
Cum ati aflat de aceasta situatie ? Conteaza modalitatea cum ati aflat
Ati primit la adresa din contract. Dat fiind faptul ca nu ati notificat Enel ca ati vandut si doriti rezilierea contractului, ati ramas titulara pe acesta indiferent ca mai locuiati sau nu la adresa. Era de datoria dvs. sa cereti incetarea contractului. Nu sta Enel sa faca verificari cine vinde si cine nu. Si daca mai puteti inca sa exercitati vreo cale de atac, nu veti castiga decat cu mare noroc fiindca aveti si nu aveti dreptate. Cu alte cuvinte, platiti pentru greseala facuta din nestiinta :(

Mariww a scris:

Buna ziua. Am o problema, am vândut acum câțiva ani un imobil, cu datoriile la zi pt că așa se vinde. Și mai devreme am aflat că enelul ma dat în judecată anul trecut în februarie și a și câștigat , eu nu am primit nimic acasă să aflu de aceasta instanță. Și datoria nu e a mea, e a noului proprietar. Acum ce fac ? Mâine o să mă duc până la judecătorie sa aflu mai multe... Ce pot face ?

Irina Pricop a scris:

Dat fiind faptul ca nu ati notificat Enel ca ati vandut si doriti rezilierea contractului, ati ramas titulara pe acesta indiferent ca mai locuiati sau nu la adresa. Era de datoria dvs. sa cereti incetarea contractului.

E prima oară când aud asta. Face cineva așa ceva? Nu zic că n-aveți dreptate, dar scrie în contract că trebuie clientul, în caz că vinde, să ceară rezilierea contractului? O să mă uit și, dacă scrie, revin.
Emilika40, utilizator