avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 309 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Sunt in proces de divort. Sotul vrea masina dobandita in timpul casatoriei, dar care este pe numele lui, in conditiile in care are o alta masina pentru care a facut credit inainte de casatorie, dar si aceasta este achizitionata tot in timpul casatoriei, la schimb cu o alta masina plus o suma de bani.Ce sanse am la partaj?
masina dobandita in timpul casatoriei e bun comun, partajabil chiar daca e trecuta numai pe numele sotului.
Masina dobandita in timpul casatoriei, chiar daca este pe numele lui, o sa intre la partaj , iar pentru cealalta masina pentru care a facut credit inainte de casatorie, este nevoie de date suplimentare .

Din ce ati scris nu se intelege cum a fost achzitionata cea de-a doua masina ! :O

Daca acel credit cu care a fost cumparata masina a fost achitat in timpul casatoriei, dumneavoastra aveti un drept de creanta , in functie de ce venituri fiscale sau donatii a beneficiat fiecare , iar daca a doua masina a fost achizitionata tot in timpul casatoriei, a doua masina o sa intre in masa partajabila.

Masina data la schimb a cui a fost ? Suma de bani de unde a provenit ?
Masina dobandita in timpul casatoriei,astfel cum arata si distinsa d-na avocat,are regim de bun comun,indiferent pe numele cui este inscrisa in acte si deci aceasta intra in masa partajabila si poate obiectul unei astfel de actiuni.Cealalta masina daca a fost in integralitate achitata sau a fost obtinuta de sot ,inaintea casatoriei,are regimul de bun propriu si nu va fi avuta in vedere la masa de impartit
r.gabi a scris:

Masina dobandita in timpul casatoriei,astfel cum arata si distinsa d-na avocat,are regim de bun comun,indiferent pe numele cui este inscrisa in acte si deci aceasta intra in masa partajabila si poate obiectul unei astfel de actiuni.Cealalta masina daca a fost in integralitate achitata sau a fost obtinuta de sot ,inaintea casatoriei,are regimul de bun propriu si nu va fi avuta in vedere la masa de impartit

Eu citii ca si a doua masina a fost achizitionata in timpul casatoriei , la schimb cu alta masina plus o suma de bani , chiar daca pentru cumpararea masinii a fost contractat un credit , ceea ce inseamna ca si a doua masina a fost achizitionata in timpul casatoriei , creditul fiind platit tot in timpul casatoriei .
Sunt in proces de divort. Sotul vrea masina dobandita in timpul casatoriei, dar care este pe numele lui, in conditiile in care are o alta masina pentru care a facut credit inainte de casatorie, dar si aceasta este achizitionata tot in timpul casatoriei, la schimb cu o alta masina plus o suma de bani.Ce sanse am la partaj?
Cea de-a doua masina care se afla acum la sot a fost cumparata in timpul casatoriei dand o alta masina la schimb plus suma de 3000 euro, insa si masina data la schimb a fost luata tot in timpul casatoriei si la schimb cu alta masina pe care o avea sotul meu inainte sa ne casatorim si pentru care facuse si credit la care mai are de platit rate ink vreo 6 ani. Am participat si eu la achitarea ratei lunare 2 ani si jumatate cat am fost casatoriti.
Un alt aspect e ca el mai avea un credit de 10 000 lei si la o alta banca si o descoperire de card de 4500 lei inainte de casatorie, datorii pe care le-a achitat dupa casatorie cu darul de la nunta care a fost in suma totala de 20000 lei, restul pana la 70000 revenind parintilor lui pentru ca ei au efectuat cheltuielile pentru nunta. Ma intereseaza daca intra in calcul la partaj si aceste lucruri si cum le-as putea proba? :)):hm:

Alte discuții în legătură

Dupa cati ani in cazul unui divort se impart bunurile? silicuta79 silicuta79 UN BUN PRIETEN ESTE IN PRAGUL DIVORTULUI,ESTE CASATORIT DE UN AN SI CATEVA LUNI,DAR DIN CAUZA SOTIEI,INFIDELA SI FARA SCRUPULE,TOTUL SE VA RUPE,M-AR INTERESA ... (vezi toată discuția)
Divort cu partaj caterine caterine Buna seara..am si eu o intrebare.Sunt casatorit de 2 ani din aceasta casatorie a rezultat un baietel in vrsta de 1 an si 6 luni.Inaintea casatoriei am locuit ... (vezi toată discuția)
Partaj ContSters55287 ContSters55287 Buna ziua. Sunt casatorita de trei ani iar casatoria noastra a ajuns la final. Problema mea este urmatoarea: eu si sotul meu locuim in apartamentul meu, bun ... (vezi toată discuția)