avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Taxare inversa
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Taxare inversa

Buna seara !
Societatea A ( CAEN: exploatare forestiera) vinde carbune societatatii B (care este o firma de distributie si este platitoare de TVA). Aceasta vinde mai departe altor societati. Societatea A intocmeste factura cu taxare inversa.
Cum va intocmi facturile societatea B, catre clientii sai( platitori si neplatitori de tva) ?
Multumesc !

Alte discuții în legătură

Monografie contabila kittycriss kittycriss Buna ziua. Nu stiu daca am ales bine unde sa adresez pentru cateva lamuriri, dar sper sa ma puteti ajuta. Ma confrunt cu o dilema daca ma poate ajuta si pe ... (vezi toată discuția)
Tva intracomunitar pentru servicii electronice Dana_2006 Dana_2006 Reprezint o firma din Romania care vinde servicii electronice (realizeaza web-site-uri) unei firme din Olanda. Cum trebuie facute facturile pentru firma ... (vezi toată discuția)
Factura cu tva sau fara? calin1973 calin1973 Buna ziua Am achizitionat (ca si SRL platitor de TVA) 3.5 mc cherestea de rasinoase (fara TVA conform legislatiei - cu taxare inversa). Eu trebuie sa vand ... (vezi toată discuția)