Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care sunt pasii de urmat pentru intabulare și ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care sunt pasii de urmat pentru intabulare și cadastru?

Nepotul meu, întors de curând de pe meleaguri străine după o absență de câteva decenii, a descoperit că terenul pe care îl deține nu are nici intabulare, nici cadastru, nici carte funciară. Sau dacă are carte funciară, nu știe numărul acesteia.
A fost cu titlul de proprietate la OCPI și i s-a spus că are nevoie de o hârtie, o decizie sau hotărâre de la instanță.
Dorim mai întâi să aflăm cum putem proceda pentru înscriere în cartea funciară sau pașii necesari pentru deschiderea unei cărți funciare.

1. Care sunt pașii de urmat pentru a se adresa instanței?
2. Ce anume trebuie să scrie (cum se numește acea cerere) și cât costă?
3. Unde anume se depune? La tribunal sau judecătorie?

Mulțumim
Un răspuns, vă rugăm.
Are un act de proprietate nepotul dvs? Daca da, ce fel de act detine?
Nepotul deține un titlu de proprietate emis în baza Legii 18/1991 pentru reconstituirea dreptului de proprietate.
Nepotul este proprietar, dar tatăl său s-a ocupat de teren în lipsa acestuia, din păcate tatăl nepotului a decedat și nu știm nici măcar numărul de carte funciară. Sau dacă terenul este înscris în cartea funciară..

MihailZC a scris:

Are un act de proprietate nepotul dvs? Daca da, ce fel de act detine?

Nepotul este singurul proprietar mentionat in titlul de proprietate?
Este in coproprietate cu mama lui decedata din 1991.