Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna seara, Se da urmatoarea speta: - apartament, bun ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna seara, Se da urmatoarea speta: - apartament, bun in proces ...

Articolul 72 alin (2) din OUG 70/2020 a fost abrogat/modificat?

Buna seara,

Se da urmatoarea speta:
- apartament, bun in proces de partaj. Pentru utilitati, exista contracte diferite (energie si apa curenta pe numele unuia dintre co-proprietari / gaze naturale pe numele celui de-al doilea co-proprietar)
- apartamentul nu mai este locuit. Titularul contractului pentru prestari servicii livrare apa curenta solicita companiei furnizoare sa rezilieze contractul. Compania refuza pe motiv ca este in vigoare art 72 alin 2 din OUG 70/2020 :
(2) Pe perioada stării de alertă, operatorii de apă, canal și salubritate asigură continuitatea furnizarea serviciilor de utilități respective, iar în situația în care este incident un motiv de debranșare/deconectare, amână efectuarea acestei operațiuni până la încetarea stării de alertă.
- doar comania de apa este cea care refuza debransarea
- toate datoriile sunt platite la zi

Stiu ca a fost abrogat articolul 72 alin (1), dar nu am gasit nimic cu privire la abrogarea art 72 alin (2).

Ma puteti ajuta cu mai multe referinte, va rog?
Va multumesc
O seara frumoasa si un sfarsit de saptamana placut,
Mariana
mariana_d, utilizator