Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt calificat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt calificat

Pot considera ca este vorba de infractiunea de furt calificat prin efractie in situatia in care infractorul a spart plafonul locuintei pentru a ajunge la bunul din interior?
Temeiul de drept este art. 209 lit. i ?
multumesc
Poate fi si concurs furt cu distrugere.
Da, incadrarile ar fi acestea , furt calificat, efractia fiind orice patrundere fara drept in locuinta cuiva,prin distrugerea unui dispozitiv de inchidere. Infracţiunea de distrugere a sistemului de închidere este absorbită în această formă calificată de furt.
ContSters47264, utilizator
Deci este vorba de furt simplu si distrugere ...?
pai e furt calificat clar nu furt simplu ca doar n-a bagat bmana in buzunar ci a intrat prin efractie.De distrugere nu cred ca poate fi vorba ca probabil doar si-a facut putin loc pe unde sa intre
Si eu zic ca este intrare prin efractie.