Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatii

Pot fi beneficiara a 2 indemnizații?
In prezent sunt salariat, si beneficiez de o indemnizație de urmaș după mama mea , DL 118/1990 . De anul acesta sunt urmasa si după tata DL 189/ 2000 . Si atunci intrebarea mea este : e legal sa primesc 2 indemnizații? Conform care legi le pot primi pe amândouă? Mulțumesc anticipat
simonna38, utilizator
Se va opta pentru indemnizația mai avantajoasă.

- art.5 Decret Lege 118/1990 -
[ link extern ]

Art 5 se refera la aceeași lege 118/1990 Dacă ambii părinți au avut indemnizație urmașul optează pt indemnizația cea mai are.

La mine după mama e DL 118/1990
Si dupa tata e DL 189/2000
???
simonna38, utilizator
Este unul si acelasi act normativ D-L 118/1990.

Legea nr. 189/2000 privind aprobarea Ordonanţei Guvernului nr.105/1999 pentru modificarea şi completarea Decretului-lege nr.118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945, precum şi celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri, republicat, cu modificările ulterioare , este un act normativ de modificare.
Scuzati insistenta , seamănă mult cele 2 legi.
Dar si pt transport sunt putin diferite
DL 118 unt persecutați pe motive politice
DL 189 sunt persecutați pe motive etnice
Asa cum am mai spus 189 modifica 1.18