avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Am urmatoarea situatie: lucrez la o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Am urmatoarea situatie: lucrez la o institutie care ...

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: lucrez la o institutie care momentan nu este institutie publica si tin locul unei colege si a sefului nostru. As vrea sa stiu daca este legal sa am in acelasi timp sarcinile mele, ale colegei si ale sefului nostru. Seful lipseste 3 luni si nu se stie daca se mai intoarce sau nu. Sarcinile mele nu sunt preluate de nimeni, nici macar cand sunt in concediu. In aceste conditii, eu nu am decat salariul meu, nu am alte beneficii ca tin locul atator persoane in acelasi timp. Seful isi primeste salariul mare linistit in continuare. Sunt obligata sa tin locul in acelasi timp pentru inca 2 persoane? Pot primi ceva in plus la salariul meu pt asta?
Ultima modificare: Vineri, 17 Septembrie 2021
cristina_2345, utilizator
Cel mai recent răspuns: cristina_2345 , utilizator 14:41, 17 Septembrie 2021
Mai am o intrebare. Am multe zile de co neefectuate (vreo 30), cat timp se pot reporta ca sa nu le pierd?
Se pot reporta și pentru anul viitor. Dreptul la CO nu se prescrie.
Va multumesc pt raspuns.
In fisa postului meu scrie :
Poate înlocui: - alti angajati ai Compartimentului ..., precum si seful departamentului ....
Asta inseamna ca pot inlocui concomitent 2 persoane la care se adauga si sarcinile mele?
Sunt obligata sa fac asta? Ma refer la perioade pe termen lung, nu cele 10 zile consecutive de concediu.
Si fara niciun banut in plus?
Daca aveti trecut in fisa postului , atunci puteti inlocui acele persoane .. nu cred ca in aceeasi perioada.
Va multumesc pt raspuns. Unde gasesc in lege sa demonstrez ca nu trebuie sa tin locul a 3 persoane concomitent?

Alte discuții în legătură

Semnaturi in contabilitate MarianDavid MarianDavid Salut, daca se poate sa ma ajute si pe mine cineva cu niste informatii. Eu lucrez la o institutie publica, pe postul de ECONOMIST in departamentul ... (vezi toată discuția)
Fisa postului - modificata si semnata sub presiune. Gorun32 Gorun32 Buna ziua, ma confrunt cu urmatoarea problema: Am functia de director, ocupata prin concurs, intr-o institutie de stat. Presedintele care coordoneaza ... (vezi toată discuția)
In ce conditii se pot acorda banii pt. concediu de odihna neefectuat? rebeca macovei rebeca macovei In institutia noastra avem urmatoarea problema: O salariata nu si-a efectuat concediul de odihana pt. anul 2010 pana la aceasta data. Acum doreste sa efectueze ... (vezi toată discuția)