Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament autentic - potential mostenitor in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament autentic - potential mostenitor in strainatate

Va salut! Imi puteti spune va rog ce se intimpla daca sotia are testament (teren) de la tatal ei, iar sora ei locuieste in strainatate. Nu este vorba sa nu accepte testamentul, ci doar ce formalitati ar trebui sa faca sora pentru recunoasterea acestuia si incheierea sucesiunii catre sotia mea. Sau nu este nevoie ca aceasta sa recunosca testamentul, tinind cont ca e unul autentic, la notariat?
Multumesc!
misupatrik, utilizator
Descendenții sunt moștenitori rezervatari. În aceasta calitate, dacă testamentul este excesiv și le încalcă rezerva succesorala, pot solicita reductiunea acestuia.
Dacă cumnata dvs este de acord cu testamentul, nu are nicio pretenție la succesiunea tatălui și nu are nimic împotriva ca averea tatălui sa rămână soției dvs, sa dea declarație de renunțare la succesiune, la Ambasada sau Consulat.
Buna ziua, revin pe acest subiect. Am gasit doua tipuri de declaratie: Declaraţie de renunţare la succesiunea legală, Declaraţie de renunţare la succesiunea testamentară, Declaraţie de acceptare a succesiunii testamentare. Care trebuie completata? Ea nu este mentionata in testament de loc ... deci trebuie sa accepte (dar nu e prezenta in testament) sau sa renunte (dar nu e prezenta in testament). Am mai gasit si model pentru: Model de declaraţie de acceptare a succesiunii legale şi testamentare.
Declaratie de renuntare la succesiunea legala. Cumnata dvs nu este beneficiara a testamentului, fiind doar mostenitor legal, in calitate de fiica.
Sotia dvs este si mostenitor legal si testamentar.

Declaratia de acceptare a succesiunii are ca efect dobandirea calitatii de mostenitor.
Multumesc! Asta va insemna automat si acceptarea testamentului?
Daca prin "a accepta testamentul' va referiti ca sora sotiei este de acord cu testamentul lasat de tata, ca nu il "ataca" si ca nu are nimic impotriva ca absolut tot sa ii ramana sotiei dvs, trebuie sa dea declaratie de renuntare.

Daca da declaratie de acceptare, inseamna ca are pretentii la succesiune, ca isi vrea rezerva succesorala, ca nu e de acord cu testamentul si ca acesta se va reduce, iar sotia dvs nu va mai mosteni tot.