Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Test de integritate la un angajat Acoperire legala ?? ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Test de integritate la un angajat Acoperire legala ?? Exista ...

Exemplu :
Dl. Ionescu patron al ABC Srl doreste sa testeze integritatea lui Mircea magazionerul firmei .
Contacteaza o persoana din exteriorul firmei care il va testa pe Mircea . Il va contacta pe Mircea si ii va propune sa sustraga 20 role de cablu din depozit .
Mircea va PICA TESTUL acceptand propunerea ILEGALA .

Intrebari :
Are un test de integritate acoperire in legislatia romana ??
Poate un patron sa CONCEDIEZE un angajat care a PICAT un test de integritate ??
Inregistrari audio / video facute in timpul testului SE POT folosi legal contra angajatului ?
LuGnrx, utilizator
Nu stiu ce scrie la lege, da' daca ati fi in locul dlui Ionescu, l-ati mai tine pe lup paznic la oi?! Daca s-ar ajunge in instanta, e posibil ca judele sa anuleze dovezile, de pilda pe motiv ca inregistrarile nu au fost facute cu mijloace omologate de BRML, consecinta fiind ca Mircea e o persoana onorabila si are dreptul la daune morale, asta pe langa salariile cuvenite pt. perioada cat nu a muncit.
Manuela Rășină, administrator

DlGoe a scris:

Nu stiu ce scrie la lege, da' daca ati fi in locul dlui Ionescu, l-ati mai tine pe lup paznic la oi?! Daca s-ar ajunge in instanta, e posibil ca judele sa anuleze dovezile, de pilda pe motiv ca inregistrarile nu au fost facute cu mijloace omologate de BRML, consecinta fiind ca Mircea e o persoana onorabila si are dreptul la daune morale, asta pe langa salariile cuvenite pt. perioada cat nu a muncit.

Nimeni nu este ruda cu baba Vanga sau Mama Omida sa prevada intentiile unui angajat ! Normal ca NIMENI NU ar tine un Lup paznic la oi dar de asta exista aceste teste de integritate ! In tara asta se PARE ca intai trebuie sa astepti producerea unei infractiuni *( furt , vanzare de informatii din firma ) apoi SA FUGI dupa faptas si sa ii pobezi fapta .. FOARTE FRUMOS !!!
vedeti ca si tentativa de furt & complicitatea este pedepsita prin codul penal...asadar ar fi suficiente motive pentru desfacerea contractului de munca sau verificati la sange inventarul aflat in gestiunea magazionerului, daca a picat testul de integritate sigur nu a ratat si alte oportunitati care se vor reflecta negativ si in inventar.
Dpdv legal e o tampenie acest test de stres, pardon, integritate! Potrivit legii, „este interzis organelor judiciare să provoace o persoană să săvârşească o faptă penală în scopul obţinerii unei probe”. Daca le este interzis investigatorilor sub acoperire, cu mandat, etc, etc, de ce ar tine judele cont de ,,testul" unui populean?!

DlGoe a scris:

Dpdv legal e o tampenie acest test de stres, pardon, integritate! Potrivit legii, „este interzis organelor judiciare să provoace o persoană să săvârşească o faptă penală în scopul obţinerii unei probe”. Daca le este interzis investigatorilor sub acoperire, cu mandat, etc, etc, de ce ar tine judele cont de ,,testul" unui populean?!

" Scenariul " meu era DOAR un EXEMPLU ... un principiu .
Sigur ca in practica exista Acorduri
De Confidentialitate CARE INTERZIC EXPRES celor care le
Semneaza SA divulge catre terti sau concurenta ORICE informatie
Obtinuta in timpul desfasurarii
Activitatii si CARE instrainata sau vanduta AR ADUCE prejudicii financiare , juridice sau de imagine companiei .
In ORICE companie SERIOASA
in care se investesc sume de sute de mii sau milioane *( Lei , Euro , Dolari ) in cercetare , marketing sau dezvoltare EXISTA informatii sensibile care ajunse in maini straine *( concurenta ) POT PRODUCE daune majore !
Aceste teste pe care le numiti
O Tampenie ???? De ce oare ? Sunt aplicate de firme specializate in Securitate / Managementul Datelor Critice *( Sensibile ) .
Ele NU vor sa ingroape pe nimeni !! VOR DOAR sa depisteze POSIBILA intentie !
Ramane la latitudinea conducerii companiei CE sanctiune VA APLICA !