Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... termen restituire carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

termen restituire carte de munca

buna ziua,

va rog sa imi spuneti care este termenul legal pentru restituirea cartii de munca. mentionez ca mi-a incetat contractul de munca in data de 15 oct 2009, iar pana la aceasta data nu am primit cartea de munca.
ce pot face in acest caz?
La incetarea activitatii carnetul de munca se inmineaza titularului, completat cu toate inscrierile la zi. Prin urmare, in momentul in care o persoana isi inceteaza activitatea, patronul este obligat sa-i inapoieze documentul completat la zi si nu are nici un drept sa refuze sa elibereze acest act. In cazul unui refuz, se poate sesiza in scris aceasta situatie Inspectoratului Teritorial de Munca sau instantei judecatoresti competente din zona in care angajatorul isi are sediul.

Depuneti o sesizare la ITM prin cale le explicati faptul ca angajatorul va refuza eliberarea carnetului de munca.
Daca angajatorul tine carnetele de munca la ITM nu mai are nici o raspundere in privinta predarii acestora. Completarea, certificarea inscrisurilor si predarea se face de catre ITM. In consecinta adresati-va ITM - serviciul evidenta muncii in atentia inspectorului la care firma este arondata.
Sunt doua raspunsuri care se bat oarecum cap in cap. Atata timp cat nu am fost personal la ITM pentru depunerea carnetului de munca, este datoria mea sa il ridic de la ITM?
Potrivit Decretului nr.92/1976 , angajatorul este cel care inmaneza carnetul de munca fostului salariat la incetarea activitatii. Insa daca acesta refuta sa-l elibereze, fostul salariat se poate adresa ITM-ului sau instantei de judecata.
Eu le-am facut o cerere intr-o recomandata cu confirmare de primire catre firma ,sa-mi dea actele care atesta vechimea in munca, functia etc. Am primit cartea de munca, adeverinta ca am lucrat la ei si mi-au trimis pana si atestarile de impozitare. Daca n-o faceau, cam la o luna luau o amenda pana in 1000RON parca daca le faceam reclamatie la ITM.