Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA norme cod fiscal 2010
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

norme cod fiscal 2010

Doresc interpretari juridice, fiscale , contabile sau de orice alta natura ale articolului 127 aliniat 2 indice 1 explicate si prin Normele metodologice ale codului fiscal astfel :

" Persoana fizica, care nu a devenit deja persoana impozabila pentru alte activitati, se considera ca realizeaza o activitate economica din exploatarea bunurilor corporale sau necorporale, daca actioneaza ca atare, de o maniera indepnedenta si activitatea respectiva este desfasurata in scopul obtinerii de venituri cu caracter de continuitate, in sesnul art 127 alin 2 Cod fiscal"

Intrebare? Cand o persoana fizica devine persoana fizica impozabila pentru alte activitati.
de exemplu: o persoana fizica care vinde un imobil(apartamentul personal) nu este considerata persoana impozabila pentru acea vanzare, in conditiile in care ar vinde si alte proprietati se considera ca obtine venituri cu caracter de continuitate nu ca o activitate ocazionala!
Imobilele "vechi" si terenurile agricole cf codului fiscal sunt scutite de tva. Nu sunt scutite cladirile noi si terenurile construibile.
Deci o persoana fizica devine platitoare de tva numai pentru tranzactiile repetitive de cladiri noi si terenuri construibile.
Va rog sa analizati atent redactarea articolului care face referire la :persoane impozabile pentru ALTE ACTIVITATI" . Deci intrebarea mea este "cand o persoana fizica poate deveni persoana impozabila pentru ALTE ACTIVITATI decat cele de rezultate din "exploatarea bunurilor corporale si necorporale"
Alte activitati pot si si "prestarile de servicii", nu doar comert.
constat ca acest articol creaza dificultati in interpretare si aplicare
prestarea de servicii este catalogata de catre Codul Fiscal ca fiind tot de natura comerciala, prestatorii de servicii ca si forme de organizare pot fi "societati comerciale", persoane fizice autorizate, intreprindere familiala etc

DAR persoana fizica?