Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Caine care latra ore in sir la curte comuna
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Caine care latra ore in sir la curte comuna

Buna seara. Va rog mult sa imi spuneti daca exista vreo rezolvare legala in urmatoarea situatie. Detin un apartament intr-o casa ce are curtea comuna cu vecinii de sub noi. Suntem doar 2 familii in aceasta curte, iar ei au adus un caine pe care il tin doar in aceasta curte comuna si care latra in continuu, excesiv, daca nu doarme, latra. I-am rugat sa gaseasca o solutie, dar nicio rezolvare. Ce pot face legal? Va multumesc mult!
Plangere a politie.
Sesizati oficial politia teritoriala care detine compartiment specializat
Nu are treabă poliția, darămite să mai aibă compartiment specializat. Mai degrabă găsiți o asociație care să ia câinele respectiv (vorbiți și cu vecinul) , e clar că nu se simte bine, nu ar latra asa toată noaptea.
De ce credeti ca nu are treaba politia?
Pai la ce incalcare a legii ar incadra evenimentul ? Ca nu pot sa spun fapta cainelui. Directia pentru protectia animalelor se ocupa de starea cainelui, pe cel care a deschis acest subiect il intereseaza altceva. De dormit, doarme cainele, probabil si maninca, dar ...latra.
latka, utilizator