Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nerespectarea programului de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nerespectarea programului de lucru

O angajata nu respecta programul de lucru. Zilnic vine cu 30 min mai tarziu. I-am tot atras atentia, si am rigat-o sa vina la ora stabilita in regulament, insa de 1 an si doua luni...nimic. parca ma si sfideaza cu asta. Ce pot face legal ? Nu pot sa o pontez zilnic cu jumatatea de ora si implicit nu o pot plati mai putin. Nu stiu cum sa procedez. In ziua de azi se pare ca unii dintre angajatori sunt la mana angajatilor.
Exista o procedura invechita cu cercetarea disciplinara, cu un milion de etape. Am 5 angajati. Nu vreau sa se perpetueze situatia.
Mentionez ca am incercat cu vorba buna, ce mai pot face ?
Apreciez orice sfat. Multumesc !
Folosiți foi de pontaj sau condica de prezenta?
pe foaia de pontaj nu pot trece 7,5 ore intr-o zi. In condica da, cand vine trecem ora venirii.
De ce nu puteți trece?
Poate chiar nu poate sa ajunga. Nu se poate face o decalare de program, a.i. sa lucreze zilnic cele 8 ore?
Fără a avea pretenția să vă dau lecții cum să vă conduceți afacerea, vorba colegului, chiar nu se poate o decalare? Astfel încât în final să fie realizată norma de 8 ore pe zi sau de 40 de ore pe săptămână? Sau, în altă variantă, angajata respectivă își face treaba în 7 ore și 30 de minute, în funcție desigur de natura muncii ei (că una e, de exemplu, să fie vânzatoare într-un magazin, altceva croitoreasă)? Pentru că până la urmă ce vă interesează ca patron e productivitatea și calitatea, nu să stea angajatul la sediul societății un număr fix de ore, indiferent dacă și-a terminat deja ceea ce a avut de făcut în ziua respectivă.

În rest, metodele de a sancționa acest angajat sau de a renunța la serviciile sale sunt cele din Codul muncii.

DinuX a scris:

Poate chiar nu poate sa ajunga. Nu se poate face o decalare de program, a.i. sa lucreze zilnic cele 8 ore?