Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contestare valabilitate certificat handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contestare valabilitate certificat handicap

Buna ziua, va rog un raspuns referitor la procedura de chemare in judecta sau contestatie in termen de 30 de zile a Certificatului de handicap doar pentru valabilitate . S-a acordat doar ptr un an - pacienta 89 ani imobilizata cu grad handicap grav cu asistent; handicap mental grav 5 mental cod F00, F01. Cum sa i se acorde cu revizuire, adica la anul , daca mai traieste sa o supunem din nou la tot calvarul sa incepem procedura din nou cu doctori platiti la domiciliu , comisii ..., care desi a vazut starea pacientei nu a fost in stare sa faca un referat corect? Va rog cum se face contestaia si unde se depune,? Tribunal -contencios? Se poate depune doar referitor la valabilitate?Multumesc.
Anterior actiunii in instanta,sesizati oficial autoritatea comisia superioara de expertiza persoane cu dizabilitati
Certificatele pot fi contestate de titularii acestora, în termen de 30 de zile calendaristice de la comunicare, la instanța de contencios administrativ competentă, potrivit Legii contenciosului administrativ nr. 554/2004, cu modificările și completările ulterioare, cererile adresate instanței fiind scutite de taxa judiciară de timbru.
Buna ziua, multumesc pentru raspuns, dar as dori o precizare: pot contesta doar faptul ca este revizuibil la un an? Boala este ireversibila si deci se pune intrebarea daca legea prevede acordarea definitiva a certifcatului de handicap doar dupa prima revizuire.?
multumesc,
Puteti contesta faptul ca vi s-a dat revizuibil în loc de nerevizuibil.
Buna seara, multumesc din nou pentru raspuns. Da am inteles ca pot face contestatie referitor la revizuire, dar nu am gasit nici macar in ultimul ordin de ministru 182/456/2022 unde sunt prevazute ca definitive doar amputarile , oxigenoterapia ... nu si dementa severa cu toate ca e ireversibila..Cred ca mai este un ordin privind neoplaziile in stadiile terminale .Eu nu am gasit explicit in nici o lege ceva legat de acordarea valabilitatii certificatului in functie de boala. Adica instanta poate decide doar pe litera de lege, puteti sa imi indicati un articol dintr-o lege specifica dizabilitatilor care se poate invoca pentru cei cu boli grave ireversibile si care au dreptul la un certificat definitiv fara revizuire? Cu multumiri.
atinas, utilizator