Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Nelamuriri legate de instalarea de camere video in bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Nelamuriri legate de instalarea de camere video in bloc

Buna seara. In scara blocului unde locuiesc s-au montat recent camere de supraveghere pentru siguranta locatarilor. Eu sunt una dintre cei care si-au dat acceptul in acest sens. La scurt timp, in urma unei altercatii intre vecini, politia ne-a cerut o parte a inregistrarii de la momentul altercatiei si de atunci e o intreaga discutie de grupul locatarilor: ca de ce s-au montat daca nu am fost toti de acord (doar majoritatea, din cate am aflat cu axest prilej), ca daca da cineva asociatia in judecata pentru incalcarea vietii private riscam toti sa platim daune-interese, ca legislatia in domeniu ar permite montarea de camere la intrarea in scara, la lift si intrarea in lift, la casierie, eventual pe etaje dar fara a fi prinse usile apartamentelor. Ni s-a comunicat (de presedintele de scara) ca e permisa montarea de camere in spatiul privat, dar fara a supraveghea alt spatiu privat sau spatii publice, fara a se ajunge (cu aceste inregistrari) la recunoasterea celor care suna la interfon/sonerii, la filmarea spatiilor comune (dar intrarea in bloc/lift ce fel de spatiu e?) sau la capturarea de imagini cu priveliștile de la balcon, etc. Mai nou, cum suntem in prag de sarbatori, au inceput sa vina pe la usi diverse persoane cerand ajutor pentru diverse cauze…Eu una sunt dintre cei care nu ofera niciodata bani celor carora le deschid din dorinta de a nu incuraja mai mult astfel de practici si pt ca eu vad caritatea in cu totul alt mod.Dar, ma intreb, care mai e rostul montarii camerelor (scopul initial fiind siguranta proprietarilor si a condominiului) daca in bloc locuiesc si persoane care permit accesul prin interfon, in scara, oricui il solicita, neținând cont ca pe lume mai sunt si persoane rau-intentionate. Si asa s-a ajuns la o noua dorinta a unora dintre locatari, sa mai montam 2 camere cu vedere la tastele interfonului ca sa se afle cine deschide (dar inregistrarea video ar permite, dupa mine identificarea indirecta a celui care suna… sau nu?).Mie asta mi se pare abuziv si deja incep sa regret decizia de a subscrie pentru montarea lor, caci imi pare mai degraba a investigatie si a monitorizare a altor persoane, vecini sau nu si in nici un caz nu vreau sa traiesc cu sentimentul ca locuiesc intr-o sectie de politie. Ma poate indruma cineva cu privire la cadrul legal in contextul prezentat (Regulamentul nr 679/2016, Legea nr 190/2018, Legea nr.333/2003, Decizia nr.52/2012 nu m-au lamurit exact daca suntem in abatere deja, cum cred, sau daca “pasim pe nisipuri miscatoare” cu detinerea acestor camere) mai exact ce si cum avem voie sa facem. Macar sa avem cunostinta la urmatoarea adunare a locatarilor ce ni se cere exact sa votam si la ce riscuri ne expunem pt ca nu suntem mai selectivi cu permiterea accesului strainilor in scara blocului. Mai ales ca tocmai am aflat ca nu toti locatarii au semnat pt montarea camerelor, ci doar majoritatea si oricand cineva isi poate duce nemultumirile legate de existenta camerelor in justitie. De asemenea, va rog sa-mi spuneti daca avem nevoie de o persoana autorizata sa prelucreze date cu caracter personal pt cazurile in care filmarile ne sunt cerute de autoritati sau e suficient si legal ca presedintele asociatiei/administratorul/un locatar mai priceput sa consulte filmarea si sa mute pe un stick/DVD partea ceruta (nu avem aceasta sarcina prinsa in contractul cu firma care ne-a montat camerele). Multumesc&seara buna!
1- Procedura legala de instalare sistem de supraveghere in imobil de locuit in comun impune obligativitatea existentei acordului tuturor locatarilor
2-
e permisa montarea de camere in spatiul privat, dar fara a supraveghea alt spatiu privat sau spatii publice,

Concret este vorba despre sistem de supraveghere instalat in parte comuna de imobil de locuit in comun,respectiv cale de acces -nu spatiu privat sau public
3-
Eu una sunt dintre cei care nu ofera niciodata bani celor carora le deschid din dorinta de a nu incuraja mai mult astfel de practici

Daca nu incurajati astfel de practici de ce va mai deranjati sa deschideti persoanelor necunoscute?
4-
nu m-au lamurit exact daca suntem in abatere deja

Sunteti in abatere de vreme ce singura ati confirmat
nu am fost toti de acord (doar majoritatea,

5-www.avocatnet.ro/articol_491...
Noi suntem in alta situatie , dupa ce ca nu au fost de acord toti proprietarii ,noul presedinte ne urmareste de pe telefon si dupa cate am inteles si administratorul face acelasi lucru.
Unde ma pot adresa sa vad care sunt conditiile , la presedinte in niciun caz , pentru ca intr un raspuns imi comunica ca datorita scrisului indescifrabil nu imi poate raspunde ! cine are acces la imagini si cand .
Va multumesc
Daca nu afost parcursa procedura legala de instalare sistem de supraveghere in imobil de locuit in comun ,respectiv nu exista acordul infividual al tuturor proprietarilor sesizati oficial Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal (ANSPDCP) care a emis Decizia nr. 52 din 31 mai 2012 privind prelucrarea datelor cu caracter personal prin utilizarea mijloacelor de supraveghere video, publicată în Monitorul Oficial nr. 389 din 11 iunie 2012. La articolul 6 al actului normativ

Prelucrarea datelor cu caracter personal prin utilizarea sistemelor de supraveghere video se efectuează numai cu consimţământul expres şi neechivoc al persoanei vizate.

[ link extern ] /
In mod normal cea mai importanta "componenta" la instalarea unui sistem de supraveghere video, la o asociatie de proprietari este regulamentul de acces la acele date inregistrate de sistem, modul si perioada de pastrare a inregistrarilor. Nu are nimeni voie sa acceseze cind doreste, pentru interesul propriu, acea baza de date. Fie el presedinte sau administrator.

Puteti depune o plingere (individual sau colectiv), daca aveti dovezi in sensul celor scrise de dvs. : [ link extern ]

eugarizan a scris:

Noi suntem in alta situatie , dupa ce ca nu au fost de acord toti proprietarii ,noul presedinte ne urmareste de pe telefon si dupa cate am inteles si administratorul face acelasi lucru.
Unde ma pot adresa sa vad care sunt conditiile , la presedinte in niciun caz , pentru ca intr un raspuns imi comunica ca datorita scrisului indescifrabil nu imi poate raspunde ! cine are acces la imagini si cand .
Va multumesc

Multumesc ynocentta , multumesc latka, asi mai avea o intrebare :
Cum pot afla ca are instalata aplicatia pe telefon , stim mai multi ca o are pentru ca acum cateva zile eram stransi cativa locatari in hol si cineva a primit un mesaj ca trebuia poftit si presedintele la acea intrunire !