Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara, am de dat un raspuns pana luni. Directorul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara, am de dat un raspuns pana luni. Directorul de la ...

Buna seara, am de dat un raspuns pana luni. Directorul de la firma la care lucrez mi-a cerut ca sa aleg intre doua variante: ori imi fac cererea de demisie incepand cu 1 februarie ori imi va incheia contractul de munca firma, tot cu 1 februarie. Eu nu vreau sa plec, am doar 4 luni de cand m-a relocat, insistand sa renunt la alt loc de munca din orasul unde locuiesc. A zis ca pot sa nici nu mai vin la lucru in perioada de preaviz, numai sa scape de mine. Va rog frumos sa ma sfatuiti cum e mai bine sa fac. Chiar pot sa nu mai fiu prezent la lucru in perioada de preaviz si sa fiu platit? As avea timp sa caut ceva. Multumesc!
1.Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie. Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.

2. Daca presiunile exercitate de angajator asupra salariatului pentru a obţine demisia acestuia sunt cauzate de săvârşirea de către salariat a unei abateri disciplinare, angajatorul are la dispoziţie posibilitatea sancţionării disciplinare a salariatului, inclusiv prin desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă.
Angajatorul are obligatia să respecte prevederile legale privind cercetarea disciplinară prealabilă, anterior aplicării oricărei sancţiuni disciplinare, cu excepţia avertismentului scris care se poate aplica fara a se efectua in prealabil cercetarea disciplinara.

3. Salariatul care a demisionat va putea să sesizeze instanţa judecătorească, solicitând anularea demisiei, în cazul în care pretinde că demisia a fost provocată de angajator.

4. Intr-adevăr, puteți sta acasă și sa fiți platit în preaviz fără sa va duceți la munca , dar numai în baza unui document scris de la angajator.

5. Cu ce articol v-ar înceta c.i.m. dacă nu va dați demisia?
Va multumesc foarte mult pentru raspuns! Nu mi s-a precizat articolul, doar am fost pus sa aleg si sa dau un raspuns maine. Daca nu mi s-a facut cercetare disciplinara mi se poate inchide cu un articol defavorabil?
Doar concedierea pentru desfiintarea postului ar fi o posibilitate ..celelalte situatii de concedieri sunt supuse unor anumite proceduri.
Si asta m-ar afecta la urmatorul loc de munca?
Indiferent cum va inceta c.i.mn., asa ceva nu va poate afecta la o noua angajare.