avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 279 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua ! Dețin un teren pe care l-am ierbicidat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua ! Dețin un teren pe care l-am ierbicidat in urma ...

Bună ziua ! Dețin un teren pe care l-am ierbicidat in urma cu aproximativ 10 -12 zile cu ierbicid total pentru curățarea buruienilor se învecinează cu terenuri care nu sunt lucrate după ierbicidare proprietarul unei stane a intrat SI a pășunat pe terenul meu SI susține că i-au murit 30 de oi animale pe care însă nu le-au văzut nici cei de la DSV nici poliția animalelor . Din punct de vedere legal risc vreo sancțiune eu sau cel care a efectuat lucrarea ?? mulțumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 22:41, 2 Iulie 2023
Eu zic ca nu, din contra, cred ca ati putea depune si dvs. plangere pentru incalcarea proprietatii, terenul dvs. nu este pasune...
Am depus mai multe plângeri de-a lungul timpului legate de distrugerea culturilor nu s-a luat nicio măsură din cauza asta SI o mare parte din ceilalți proprietari nu mai lucrează terenul

Ionut.ion a scris:

Eu zic ca nu, din contra, cred ca ati putea depune si dvs. plangere pentru incalcarea proprietatii, terenul dvs. nu este pasune...

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
ati notificat primaria locala (biroul agricol) cu privire la tratamentul cu pesticide? responsabilul este proprietarul sau arendasul terenului, dupa caz.
Ultima modificare: Joi, 22 Iunie 2023
adriandimitriu, utilizator

Nu am făcut nicio notificare
adriandimitriu a scris:

ati notificat primaria locala (biroul agricol) cu privire la tratamentul cu pesticide? responsabilul este proprietarul sau arendasul terenului, dupa caz.


Exista vreun articol legal ???
adriandimitriu a scris:

ati notificat primaria locala (biroul agricol) cu privire la tratamentul cu pesticide? responsabilul este proprietarul sau arendasul terenului, dupa caz.

Alte discuții în legătură

Probleme cu o curte abandonata alaturi de casa noastra Madi R Madi R Ca sa explic un pic situatia intai: curtea vecina a fost in proprietatea unor batrani (cu 4 copii), niste vecini foarte neplacuti. Curtea este abandonata de ... (vezi toată discuția)
Caine la bloc, obligatia de a curata mizeria pe care o lasa in gradina blocului Margareta72 Margareta72 Am un catel, metis, foarte pasnic si prietenos. Locuiesc la bloc si platesc la intreinere 3 lei pt el. Cand ies afara sa isi faca nevoile, ies fara lesa, ... (vezi toată discuția)
Dreptate, de unul singur. Icarus Icarus Avem mai multe probleme cu un vecin care incearca sa ne alunge de pe proprietate (tata e proprietarul) facandu-ne mizerii (sub umbrela politiei, primariei si ... (vezi toată discuția)