Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Noua legislatie fiscala, limitari achizitii autoturisme
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Noua legislatie fiscala, limitari achizitii autoturisme

Buna ziua,
Incerc sa inteleg un articol din ultimele modificari fiscale. Si anume textul de aici:

------------------------------------
Art. XXXVIII. — (1) Cheltuielile privind dotarea cu
autoturisme și consumul de combustibil pentru operatorii
economici, cu excepția dotărilor cu autoturisme și consum de
combustibil pentru activitățile de producție, mentenanță,
transport, intervenție, precum și pentru alte categorii de activități
aprobate de ordonatorul principal de credite din
subordinea/coordonarea/autoritatea căruia face parte operatorul
economic, conform obiectului de activitate, se stabilesc după
cum urmează:

MONITORUL OFICIAL AL ROMÂNIEI, PARTEA I, Nr. 977/27.X.2023
Norme privind dotarea cu autoturisme și combustibil
Autoturisme Număr maxim
Limită maximă*)
litri/lună/autoturism
Director general 1 autoturism
Director general adjunct 1 autoturism
Director de specialitate 1 autoturism
Director economic/financiar 1 autoturism
Parc comun:
Număr persoane încadrate:
până la 400 persoane
peste 401 persoane
4 autoturisme
8 autoturisme
(2) Normativele de cheltuieli pentru dotarea cu autoturisme
prevăzute la alin. (1) nu se aplică în cazul autoturismelor
achiziționate din fonduri externe nerambursabile.
(3) Autoturismele achiziționate trebuie să aibă o capacitate
cilindrică de cel mult 1.600 cm, iar prețul nu poate depăși
contravaloarea în lei a sumei de 23.000 de euro inclusiv TVA,
calculată la cursul Băncii Naționale a României (BNR) din data
inițierii procedurii de atribuire a contractului de achiziție.
Normativul privind valoarea de achiziție a autoturismelor nu se
aplică în cazul autoturismelor achiziționate din fonduri externe
nerambursabile.
-----------------------------------------

Mai exact as avea nevoie de lamuriri in ceea ce priceste aceste paragrafe:

(2) Normativele de cheltuieli pentru dotarea cu autoturisme
prevăzute la alin. (1) nu se aplică în cazul autoturismelor
achiziționate din fonduri externe nerambursabile.
(3) Autoturismele achiziționate trebuie să aibă o capacitate
cilindrică de cel mult 1.600 cm, iar prețul nu poate depăși
contravaloarea în lei a sumei de 23.000 de euro inclusiv TVA,
calculată la cursul Băncii Naționale a României (BNR) din data
inițierii procedurii de atribuire a contractului de achiziție.
Normativul privind valoarea de achiziție a autoturismelor nu se
aplică în cazul autoturismelor achiziționate din fonduri externe
nerambursabile.

Aceste limitari pentru achizitia autoturismelor pentru societatea comerciala se aplica tuturor firmelor din Romania (cu exceptiile mentionate)? Sau doar celor de stat? Operator economic inseamna orice societate din Romania?

Multumesc,
Bogdan
davbog1984, utilizator