Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Prevedere bugetara institutie publica
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Prevedere bugetara institutie publica

In cazul unei primarii ...este în situația în care în luna noiembrie se dorește emiterea unei comenzi privind efectuarea unui serviciu de utilitate publica. La acest moment pentru activitate prevederea anului acesta este comsumata( creditul bugetar) dar comanda se încadrează în valoarea contractului și facturarea serviciului se face în luna următoarea cu scadenta în bugetul anului următor. Întrebarea este : se poate emite comanda fără a tine cont de existenta sau neexistenta prevederii bugetara , atâta timp cât factura ce se va emite nu se plătește pana la 31.12.2023? Sau...dacă se facturează în ianuarie 2024 de ce trebuie sa existe prevedere bugetara în anul 2023 , prevedere ce se anulează la 31.12.2023 ( sfârșitul exercițiului bugetar)
george-neagu, moderator