Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara, Va rog sa- mi spuneti in ce conditii se ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara, Va rog sa- mi spuneti in ce conditii se face schimbarea ...

Buna seara,
Va rog sa- mi spuneti in ce conditii se face schimbarea destinatiei uscatoriei de la parterul unui bloc. Un proprietar care are o firma vrea sa inchirieze uscatoria iar comitetul executiv a hotarat sa schimbe destinatia uscatoriei. In situatia in care uscatoria ii va fi inchiriata acelei persoane se poate schimba destinatia fara acordul proprietarilor?

Tanpartenie@yahoo.com a scris:

Buna seara,
Va rog sa- mi spuneti in ce conditii se face schimbarea destinatiei uscatoriei de la parterul unui bloc. Un proprietar care are o firma vrea sa inchirieze uscatoria iar comitetul executiv a hotarat sa schimbe destinatia uscatoriei. In situatia in care uscatoria ii va fi inchiriata acelei persoane se poate schimba destinatia fara acordul proprietarilor?

Vedeți art. 36 și următoarele din legea nr. 196/2018 privind înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari și administrarea condominiilor.

[ link extern ]
Schimbarea destinației spațiilor comune dintr-un condominiu, (bloc, scară de bloc), se face cu acordul scris al tuturor proprietarilor! Nu-și dă acordul un singur proprietar, spațiul rămâne comun.
- mesaj mutat din topic nou -

Multumesc pt. raspuns.
Mai am o intrebare la care va rog sa-mi rapundeti: odata cu schimbarea destinatiei spatiului uscatoriei in indiferent ce, el ramane ca si spatiu comun? ..si va multumesc anticipat pt. raspuns!
Spatiul ramine in continuare proprietate comuna, dar are alta destinatie. Asta, cu acordul scris al tuturor proprietarilor (membri sau nemembri de asociatie) din condominiu.
Tanpartenie@yahoo.com a scris

Mai am o intrebare la care va rog sa-mi rapundeti: odata cu schimbarea destinatiei spatiului uscatoriei in indiferent ce, el ramane ca si spatiu comun? ..si va multumesc anticipat pt. raspuns!

Rămâne spațiu comun, iar pentru închirierea către un terț, pentru că înțeleg că închirierea se va face pe numele firmei proprietarului, firma fiind un terț în raport cu asociația, pe lângă dispozițiile art. 36 devin incidente și dispozițiile art. 38 alin. 2 din legea 196/2018 :

„Părțile comune pot fi utilizate de către terți, persoane fizice sau juridice de drept public și/sau privat, numai ca urmare a hotărârii adunării generale a asociației de proprietari, adoptată cu acordul a două treimi din numărul total al proprietarilor din condominiu și cu acordul tuturor proprietarilor direct afectați de vecinătate, în baza unui contract de închiriere, de folosință sau de concesiune, semnat de președinte în numele asociației și avizat de cenzor/comisia de cenzori”
robert1958, utilizator