Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zilele de concediu de odihna pe anul anul 2022 sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zilele de concediu de odihna pe anul anul 2022 sunt valabile ...

Zilele de concediu de odihna pe anul anul 2022 sunt valabile pina in anul 2023 pe 30 iunie,cele din anul 2023 sunt valabile pina in anul 2025 pe 30 iunie,si cele din anul 2024 valabile pina in anul 2026.
In caz că nu se iau zilele de concediu odihna timp de 18 luni după Codul Muncii se pierd.
Daca spuneti dvs, se pierd ...dar postati si textul de lege privind pierderea si valabilitatea zilelor de CO ..eu nu am gasit in legislatia muncii asa ceva.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Exemplu cele din anul 2022 zile concediu de odihna neefectuate pina pe data de 30 iunie anul 2023 nu sint luate ce se întâmplă cu ele.

Cornel Vasile a scris:

Daca spuneti dvs, se pierd ...dar postati si textul de lege privind pierderea si valabilitatea zilelor de CO ..eu nu am gasit in legislatia muncii asa ceva.

Se pot lua si dupa data de 01.07.2024 ...daca nu, se vor compensa in bani la incetarea c.i.m.

Nu mai citati raspunsurile . Apasati direct RASPUNDE.
Zilele de concediu de odihnă pot fi efectuate într-o perioadă de 18 luni, începând cu anul următor celui în care s-a născut dreptul la concediul de odihna anual, conform art. 146 din Codul Muncii. Așadar concediul aferent anului 2022 se poate efectua până la data de 30.06.2024.
Din Codul Mucii nu reiese asa ceva ..citi inca o data textul de lege,