avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zilele de concediu de odihna pe anul anul 2022 sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zilele de concediu de odihna pe anul anul 2022 sunt valabile ...

Zilele de concediu de odihna pe anul anul 2022 sunt valabile pina in anul 2023 pe 30 iunie,cele din anul 2023 sunt valabile pina in anul 2025 pe 30 iunie,si cele din anul 2024 valabile pina in anul 2026.
In caz că nu se iau zilele de concediu odihna timp de 18 luni după Codul Muncii se pierd.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:21, 18 Decembrie 2023
Daca spuneti dvs, se pierd ...dar postati si textul de lege privind pierderea si valabilitatea zilelor de CO ..eu nu am gasit in legislatia muncii asa ceva.
Ultima modificare: Duminică, 17 Decembrie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic
Exemplu cele din anul 2022 zile concediu de odihna neefectuate pina pe data de 30 iunie anul 2023 nu sint luate ce se întâmplă cu ele.

Cornel Vasile a scris:

Daca spuneti dvs, se pierd ...dar postati si textul de lege privind pierderea si valabilitatea zilelor de CO ..eu nu am gasit in legislatia muncii asa ceva.

Se pot lua si dupa data de 01.07.2024 ...daca nu, se vor compensa in bani la incetarea c.i.m.


Nu mai citati raspunsurile . Apasati direct RASPUNDE.
Zilele de concediu de odihnă pot fi efectuate într-o perioadă de 18 luni, începând cu anul următor celui în care s-a născut dreptul la concediul de odihna anual, conform art. 146 din Codul Muncii. Așadar concediul aferent anului 2022 se poate efectua până la data de 30.06.2024.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din Codul Mucii nu reiese asa ceva ..citi inca o data textul de lege,

Alte discuții în legătură

Zilele de concediu de odihnă trebuie luate timp de 18 luni. ... Magie1 Magie1 Zilele de concediu de odihnă trebuie luate timp de 18 luni. Zilele de concediu de odihnă de pe anul 2022 sunt valabile pina in anul 2024 pina in ziua de 30 ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, va rog tare mult sa ma ajutati cu niste pareri in ... G. V. G. V. Buna ziua, Va rog tare mult sa ma ajutati cu niste pareri in legaturi cu efectuarea concediului de odihna / raportarea lui si plata zilelor ramase in caz de ... (vezi toată discuția)
Am restanta 27 de zile de concediu neefectuat . firma la care ... Lcvt Lcvt Am restanta 27 de zile de concediu neefectuat . Firma la care lucrez n-ea pus sa planificam CO la începutul anului 2020 și 2021, dar nu sa ținut cont de ... (vezi toată discuția)