Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident rutier cu inceperea urmaririi penale
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident rutier cu inceperea urmaririi penale

In iarna trecuta am avut un accident sa va detailez putin : eram pe un drum judetean
pe la 9 dim iar carosabilul era acoperit cu gheata la un moment dat aproape pe mijlocul drumului pe acelas sens de mers circula un biciclist l-am claxonat dar nimic cand am incercat sa reduc viteza masina a inceput sa derapeze ne mai putand s-o controlez si l-am lovit pe biciclist (in varsta de 70 ani) iar masina se opreste intr-un stalp de beton biciclistul cazand langa , viteza nu aveam mai mare de 30-35 lovind stalpul nici macat nu sa fisurat bara doar a ramas urma de vopsea de pe stalp pe bara . Dupa accident victima a fost dusa la spital si a primit 40 de zile de ingrijire medicala am incercat sa ne intelegem dar a cerut o suma enorma de bani am vb cu un avocat acesta vazand cazu mi-a spus sa stau linistit pt ca in codul rutier la art 161 alin m) biciclistilor li se interzice sa circule atunci cand partea carosabila este acoperita cu polei, gheata sau zapada; acum dupa un an sunt chemat la politie si aflu ca sa inceput urmarirea penala inpotriva mea M-i se pare ciudat ca politistul de la cercetari penale nu a tinut cont de art 161 cand l-am intrebat a spus ca ce era sa faca acuma biciclistu sa mearga pe jos, vreu sa va mai spun ca in masina erau 4 pers care in declaratii confirma ca era gheata si politistul de la fata locului in raport spune ca drumul era acoperit cu gheata As vrea sa aflu si parerea dumneavoastra si ce ma sfatuiti sa fac ? (av cu care am vb momentan nu este in tara si nu am putut sa vb cu el ) cu cat mai multe sfaturi cu atat mai bine
Totusi, trebuie lamurite unele aspecte de catre Politie.
- De la ce distanta ati avut posibilitatea de a observa biciclistul sau care era distanta dintre autoturism si biciclist in momentul aparitiei starii conflictuale
- Avand in vedere distanta la care se afla biciclistul si viteza de deplasare a autoturismului conducatorul acestuia avea posibilitatea de opri in deplina siguranta
Am vazut biciclistul dupa ce am iesit dintr-o curba fara vizibilitate in max 50-60 metri sa oprit masina de la iesirea din curba
1)biciclistul nu avea voie sa circule pe mijlocul drumului
2)biciclistul nu avea voie sa circule cand suprafata drumului era acoperita cu gheata
3)la o viteza de 35 km/h aveati posibiltatea sa opriti in 50 - 60 m evitand accidentul
Bafta multa!
Avand in vedere cele ce v-au fost aratate de dl.expert Ciobanu,un excelent specialist,raportandu-ne la cele aratate de d-sa la punctul 3,in mod cert ,politia a mers pe ideea de culpa comuna,motiv pentru care a dispus stabilirea circumstantelor care au dus la producerea accidentului.
In aceasta situatie probabil ca se va dispune efecuarea unei expertize care sa stabileasca dinamica producerii accidentului,se vor administra alte probatorii,cu acte,martori,expertiza medico-legala.
Va sfatuiesc sa va angajati avocat care sa va sprijine din punct de vedere juridic,in cele vor urma,atat la urmarirea penala si eventual,la cercetarea judecatoreasca
Inteleg ca as putea fi gasit vinovat dar faptul ca biciclistul circula in conditile amintite iar legia ii interzicea nu are nici o importanta ? Cineva spunea sa cer o expertiza criminalistica pt a se stabili mai exact, daca puteti sa-mi spuneti ce ar presupune o expertiza in acest caz si daca ma poate ajuta ? o ultima intrebare culpa comuna ce ar insemna pt mine (as avea dosar pt vatamare , va trebui sa platesc despagubiri)?