Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REVISAL 2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REVISAL 2010

Ave tuturor,
Va retin atentia asupra urmatoarei probleme dorind, bineinteles un sfat.

HG 37/2010 modifica HG 161/2006:
“Art. 4 (1) Angajatorii au obligatia de a transmite registrul in forma electronica la inspectoratul teritorial de munca in a carui raza teritoriala isi au sediul sau domiciliul, dupa caz, cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre primul salariat”.

Intrebari:
1. REVISAL poate fi trimis fara numarul CIM dat de ITM si trimis, corectat, ulterior?
2. Aveti alta solutie pentru a trimite REVISAL la timp si corect exceptand inregistrarea CIM la ITM?

As dori, daca sunteti amabili si baza legala

Multumesc frumos
Mergeti si luati parola si il transmiteti on-line atat revisalul cat si declaratia de comision
1. Da, revisalul poate fi completat si trimis la ITM si fara nr de inregistrare al ITM, lasati campul gol, urmand ca dupa ce inregistrati contractul individual de munca in termen de 5 zile sa duceti REVISAL-ul modificat.
Astfel, conform Hotararii nr. 161/2003 modificata si actualizata la data de 20.01.2009:
Art. 3. - (1) Registrul se întocmeşte în formă electronică.
(2) Registrul se completează în ordinea angajării şi cuprinde următoarele elemente:
a) elementele de identificare a tuturor salariaţilor: numele, prenumele, codul numeric personal (CNP);
b) data angajării;
c) funcţia/ocupaţia conform specificaţiei Clasificării Ocupaţiilor din România (COR) sau altor acte normative;
d) tipul contractului individual de muncă;
e) data şi temeiul încetării contractului individual de muncă.
(21) La angajarea fiecărui salariat, elementele prevăzute la alin. (2) lit. a)-d) se înregistrează în registru cel târziu în ziua lucrătoare anterioară începerii activităţii de către salariatul în cauză.

2. O alternativa ar fi sa depuneti REVISAL-ul direct pe internet. Mai multe detalii gasiti aici: [ link extern ]
Multumesc pentru raspuns

Intrebarea nr 2 se referea la o alta posibilitate de a trimite (bineinteles on-line) REVISAL-ul fara numarul CIM dat de ITM
Nu cred ca inteleg ce vreti sa spuneti. REVISAL-ul se poate depune fara numarul de inregistrare primit de la ITM si online si la ghiseu!
Peruschi a scris:

Nu cred ca inteleg ce vreti sa spuneti. REVISAL-ul se poate depune fara numarul de inregistrare primit de la ITM si online si la ghiseu!

M-ati inteles gresit
Cunosc lucrul acesta insa prefer trimiterea on-line...e mai facil din multe puncte de vedere
Multumesc