Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua .Am lucrat 28 de ani in grupa a ll de munca. ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua .Am lucrat 28 de ani in grupa a ll de munca. Am ieșit ...

Buna ziua .Am lucrat 28 de ani in grupa a ll de munca. Am ieșit la pensie la limita de vârsta.Vă rog sa -mi spuneți cum s-a calculat creșterea pensiei pentru cei 28 de ani și cum se calculează acum după legea actuala. Doamna ministru a muncii susține că nu se va pierde nimic ca punctaj pentru grupe , iar alții spun că cei cu grupe vor pierde prin recalculare.
Ministerul muncii sustine ca nicio pensie nu va scadea daca in urma recalcularii rezulta un cuantum al pensiei mai mic decatcel aflat in plata.
Problema este ca in acest caz, pensia respectiva nu va mai fi indexata pana nu se ajunge la cuantumul aflat in plata. Poate dura cativa ani, indexari facandu-se cel putin anual.
Asa s-a intamplat si la reclacularea pensiilor prevazute de OUG nr. 4/ 2005.
Luna si anul deschiderii drepturilor la pensie de limita de varsta.
FEBRUARIE 2000

Carp Mircea a scris:

Luna si anul deschiderii drepturilor la pensie de limita de varsta.

Eu am intrebat altceva,si anume care este diferenta intre nr. l punctelor ce revin pentru 28 de ani lucrati in grupa a ll pe legea anterioară şi punctele ce revin pentru aceeaşi perioadă ,de 28 ani, pe legea actuală .

POPA GHEORGHE a scris:

Ministerul muncii sustine ca nicio pensie nu va scadea daca in urma recalcularii rezulta un cuantum al pensiei mai mic decatcel aflat in plata.
Problema este ca in acest caz, pensia respectiva nu va mai fi indexata pana nu se ajunge la cuantumul aflat in plata. Poate dura cativa ani, indexari facandu-se cel putin anual.
Asa s-a intamplat si la reclacularea pensiilor prevazute de OUG nr. 4/ 2005.

Pe actuala lege 263/2010 se aplică o majorare de 50% pentru acea perioadă..Pe legea 360/2023 majorarea va fi de 0,5 puncte/luna/an.D-voastra rămâneți cu majorarea pe care ați primit-o. Veți primi doar puncte de stabilitate dacă aveți dreptul.