avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum AvocatNet Italia Carti de identitate, acte de stare ... Bună ziua! Mașina mea este înscrisă pe mama, ...
Discuție deschisă în Carti de identitate, acte de stare civila, pasapoarte, vize

Bună ziua! Mașina mea este înscrisă pe mama, pentru a putea ...

Bună ziua! Mașina mea este înscrisă pe mama, pentru a putea circula cu ea in străinătate, altceva inafara de contract decomodat se poate face?
Cel mai recent răspuns: Adalbert Gabriel Gazdovici , Avocat 19:57, 5 Aprilie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu e un caz deosebit de rar, sunteti in aceeasi situatie ca si domnul Marian Oprisan, dansul circula in strainatate cu o declaratie facuta la notar de catre mama sa care ii permite sa faca asta. A tradus-o si a legalizat traducerea si in engleza si in limba tarii prin care vrea sa circule ca de, masina de 150000 de euro, sare in ochi, sa nu creada cumva germanii ca a furat-o de la ei.
Da, mulțumesc! Pe mine nu ma interesează de Oprișan. Cred ca majoritatea avem mașina trecuta pe unul din părinți. Prefer sa mi se răspundă strict la întrebare, nu detalii despre Oprișan si mașina sa de 150000€. Mulțumesc încă o data!

Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

Nu e un caz deosebit de rar, sunteti in aceeasi situatie ca si domnul Marian Oprisan, dansul circula in strainatate cu o declaratie facuta la notar de catre mama sa care ii permite sa faca asta. A tradus-o si a legalizat traducerea si in engleza si in limba tarii prin care vrea sa circule ca de, masina de 150000 de euro, sare in ochi, sa nu creada cumva germanii ca a furat-o de la ei.

Pentru a circula în UE nu e nevoie de nici un act. Nu contează că mașina e pe numele altcuiva. Dacă nu credeti, întrebați la poliția de frontieră. Contează doar ca mașina sa aiba actele ei în regulă, CI cu ITP-ul în regulă, asigurare.

Problema e ca am rezidenta pe Italia si stau mai mult de 3 luni acolo. Am înțeles ca se poate confisca


latka a scris:

Pentru a circula în UE nu e nevoie de nici un act. Nu contează că mașina e pe numele altcuiva. Dacă nu credeti, întrebați la poliția de frontieră. Contează doar ca mașina sa aiba actele ei în regulă, CI cu ITP-ul în regulă, asigurare.



Nu ați precizat asta, inițial. Dacă rămâneți mai mult de 3 luni cu masina în Italia și sunt probleme, trebuie sa părăsiți teritoriul ei înainte de a se împlini cele 3 luni. Consultați un avocat de acolo, cum e procedura. Și în România e ceva asemănător, dar important e sa respectați exact legea de acolo.

Alte discuții în legătură

Cine ma poate ajunta cu sfat am cumpărat o mașină și nu m-a ... MihaiC1989 MihaiC1989 Cine ma poate ajunta cu sfat am cumpărat o mașină și nu mi-a dat certificatul fiscal (vezi toată discuția)
Procura folosire auto alex29bv alex29bv Buna ziua. As dori si eu o lamurire in legatura cu foliserea unui autovehicul in spatiu UE. Masina este inmatriculata pe numele tatalui meu si as dori sa ... (vezi toată discuția)
Itp la un auto care nu a circulat pe drumurile publice enemarian enemarian Noi ne aflam in strainatate unde ne desfasuram activitatea,iar autoturismul personal se afla in tara in garaj cu toate actele in regula(RCA,care expira in ... (vezi toată discuția)