Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Probleme despagubire RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Probleme despagubire RCA

In urma unui eveniment rutier am fost nevoit sa duc masina la tinichigerie. Acolo, la deschiderea dosarului de dauna, am lasat personalul service-ului sa ma reprezinte in relatia cu asiguratorul celui care m-a lovit.
La ridicarea masinii sunt anuntat ca asiguratorul masinii care m-a acrosat in timp ce eu eram parcat intr-un lot de parcare amenajat intre bl;ocuri, incadreaza incidentul la culpa comuna deoarece eu eram parcat pe contrasens si la mai putin de 50 de metri de o intersectie.
In fapt, eu eram parcat intr-o parcare amenajata intre blocuri.
Problema e ca in schita desenata de mine nu am desenat exact parcarea. Intersectie, nu se pune problema sa fie pe aleile dintre blocuri, pe unde intr-adevar mai sunt si persoane care urca masinile pe trotuare. In cazul meu, straduta pe care eram parcat este o alee ce serpuieste printre blocuri.
Am sunat la ASF pentru un sfat si-mi spun ca in cazul evenimentelor rutiere, obligatia de constatare a vinei, apartine strict organului asigurator. Singura varianta de schimbare a incadrarii ramane actionare in instanta a Asiguratorului, Din pacate, asiguratorul este unul dintre cei mari din Romania, iar personal nu stiu daca voi avea vreo sansa intr-un eventual proces.
Dar nici nu as lasa asa situatia, pentru ca la reinnoirea politei RCA voi achita mult mai mult, incidentul astfel incadrat facand sa-mi diminueze clasa B/M.
ciolpi, utilizator