Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Ce taxe și impozite locale pot fi majorate?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Ce taxe și impozite locale pot fi majorate?

Ce taxe și impozite locale pot fi majorate? Într-o Hotărâre a Consiliului local din zona mea, taxa pentru avizarea
certificatului de urbanism e de 18 lei, iar în Legea 277/2015 scrie că poate fi de maximum 15 lei. Am găsit o Hotărâre de Guvern, care spunea că taxele și impozitele locale pot fi majorate la cererea autorității executive până în 31 decembrie, dar s-a abrogat, e vorba de HG 1309/2012. Aș avea nevoie de numărul și articolul legii, pentru că îmi
trebuie la note de subsol.
Mulțumesc anticipat.
george-neagu, moderator