avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 751 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... declaratia la politie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

declaratia la politie

Buna seara!
Va rog sa-mi spuneti si mie in cate exemplare se intocmeste o declaratie pe propria raspundere la politie.
O declaratie in care eu am contestat ca semnatura de pe un act este a mea.
Si cum pot dovedi in instanta ca semnatura este falsa....semnatura de care sunt acuzata ca este a mea
Cel mai recent răspuns: Ionut Lupu , Consilier juridic 12:40, 4 Februarie 2010
In cazul mentionat de catre dvs,declaratia se redacteaza intr-un singur exemplar
am dreptul sa merg la sectia de politie si sa cer o copie? Exista vreo posibilitate sa intru si eu in posesia acelei declaratii?
In acest caz se va dispune efectuarea unei expertize grafologice...sa se vada daca semnatura este sau nu a dvs.
Solicitati efectuare de expertiza grafologica
Nu aveti calitatea sa solicitati copie dupa declaratia incheiata in fata organului de cercetare penala.Nu exista posibilitatea sa intrati in posesia acesteia .
In situatia in care angajati aparator,acesta poate desfasura demersuri pentru a studia respectiva declaratie.
Veti fi chemata sa dat declaratie in legatura cu fapta pentru care ati fost acuzata,cea de fals.
In aceasta veti explica ca nu este semnatura dvs.cea care vi se imputa si veti solicita efectuarea unei expertize grafologice care va concluziona din punct de vedere stiintific in legatura cu semnatura pe care o incriminati.
Este posibil ca la politie sa vi se ia mostre de scris in picioare si sezand,iar acestea,impreuna cu inscrisul pe care se pretinde ca l-ati falsificat vor fi trimise spre expertizare.
Politia nu are in atributii eliberarea unor copii de pe actele din dosare.
Avocatul dvs.,pe care il veti angaja,poate consulta dosarul si sa ia notite din acesta pentru a va face apararile in faza de urmarire penala

Alte discuții în legătură

Verificare semnatura ANA30 ANA30 Buna ziua. As dori sa stiu cum pot verifica daca semnatura de pe un contract de vanzare cumparare e adevarata ,adica a proprietarului. Pot merge la o ... (vezi toată discuția)
Expertiza grafoscopica la cerere mariamem mariamem Pot depune o cerere pentru expertiza grafoscopica la Politie avand ca scop acuzarea unei persoane de fals sub semnatura privata si uz de fals? Sau inaintez ... (vezi toată discuția)
Fals si uz de fals,abuz alexcalarasi alexcalarasi salut,in urma cu 3 ani am facut un imprumut la o banca si am avut un girant.toate actele au fost in original numai ca singura probleme ,este ca nu a semnat ... (vezi toată discuția)