Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Am un PFA din 2018 si vreau sa il inchid definitiv
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Am un PFA din 2018 si vreau sa il inchid definitiv

Buna ziua! Am un PFA din 2018 si vreau sa il inchid definitiv. Am cateva intrebari la dumneavoastra:

1. Am intrat in anul 2024, trebuie sa platesc automat CASS in valoare de aproximativ 2000 lei? Daca da, cum trec si unde acei bani in declaratia unica?
2. Pentru anul 2023 am de plata o suma modica de 390 lei, in 2024 nu am nicio factura, am doar o mica creditare care a fost facuta pentru plata catre banca (comisioane card).
3. Am sunat la Anaf si mi-a spus ca am de plata CASS. A doua zi am fost la ghiseu si mi-a spus sa astept pana in 2025 ca sa vedem , poate se schimba ceva si ca sunt unele exceptii.
4. Nu am un alt venit. Care sunt cele mai bune variante, ma gandeam asa:
a) Sa fac declaratia unica pentru 2023 cu estimat pt 2024 si sa platesc impozitele de 390 lei (aferente anului 2023); iar la finalul anului prin noiebrie sa fac o rectificativa si sa platesc si CASS-UL.

b) Sa inchid definitiv pfa-ul facand declaratia unica pana pe 25 Mai.
Ma gandeam ca varianta a , ar fi cel mai ok pentru mine.

Si cum este normal si firesc, intai inchid contul bancar si apoi fac declaratia unica, nu? Va multumesc anticipat!

george-neagu, moderator