avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Lucrez de cativa ani in MApN , chiar in sediul ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Lucrez de cativa ani in MApN , chiar in sediul ministerului , ...

Lucrez de cativa ani in MApN , chiar in sediul ministerului , doar ca sunt personal civil (Pcc) nu functionar public, nu am locuinta in Bucuresti si stau in chirie de 3 ani. Am inteles totusi ca sunt niste acte normative care reglementeaza lucrul asta, numai ca nu se specifica in clar daca civilii au drept la locuinta de serviciu si/sau plata chirie pe toata perioada serviciului ? Seful meu, care i militar, ar dori sa ma ajute doar ca nu vrea sa forteze nota si doreste documentare, asa motiveaza cu toate ca.....nu comentez.
Am acest drept ? Stiti ce chiriii se practica aici in Bucuresti si efectiv am inceput sa nu mai fac fata intrucat chiar daca se spune ca bugetarii au salarii mari si foarte mari , va spun ca in cazul meu NU este asa !
Ultima modificare: Miercuri, 1 Mai 2024
Florian59, utilizator
Cel mai recent răspuns: Florian59 , utilizator 12:45, 13 Mai 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
INSTRUCȚIUNI din 13 august 2009 privind repartizarea, închirierea și folosirea locuințelor de serviciu și a locuințelor de intervenție din administrarea Ministerului Apărării Naționale
art. 4
(1) Personalul Ministerului Apărării Naționale are dreptul la locuință de serviciu sau de intervenție aflată în administrarea Ministerului Apărării Naționale, în condițiile legii.

(2) Personalul Ministerului Apărării Naționale beneficiază de dreptul prevăzut la alin. (1) în următoarele condiții:
a) dacă el, soția/soțul sau ceilalți membri de familie aflați în întreținere nu dețin ori nu au deținut o locuință proprietate personală în garnizoana în care își desfășoară activitatea;
b) dacă el, soția/soțul nu are repartizată prin contractul de închiriere o locuință din fondul locativ de stat în garnizoana în care își desfășoară activitatea;
c) dacă el, soția/soțul nu și-a înstrăinat locuința, fostă de serviciu.

[ link extern ]
Dupa aceasta data nu s a mai dat nimic ?

Cornel Vasile a scris:

INSTRUCȚIUNI din 13 august 2009 privind repartizarea, închirierea și folosirea locuințelor de serviciu și a locuințelor de intervenție din administrarea Ministerului Apărării Naționale
art. 4
(1) Personalul Ministerului Apărării Naționale are dreptul la locuință de serviciu sau de intervenție aflată în administrarea Ministerului Apărării Naționale, în condițiile legii.

(2) Personalul Ministerului Apărării Naționale beneficiază de dreptul prevăzut la alin. (1) în următoarele condiții:
a) dacă el, soția/soțul sau ceilalți membri de familie aflați în întreținere nu dețin ori nu au deținut o locuință proprietate personală în garnizoana în care își desfășoară activitatea;
b) dacă el, soția/soțul nu are repartizată prin contractul de închiriere o locuință din fondul locativ de stat în garnizoana în care își desfășoară activitatea;
c) dacă el, soția/soțul nu și-a înstrăinat locuința, fostă de serviciu.

[ link extern ]

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Actul normativ este in vigoare si actualizat la 11.05.2023 ... asadar, vi se aplica prevederile lui.
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Mai 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic
Exact la asta nu ma asteptam , credeam ca s a mai dat ceva dar,.....pentru mine este perfect atunci.
Voi face un raport catre comandant in care voi invoca acest act normativ si deasemenea acea declaratie pe propria raspundere data in fata unui notar ca nu am locuinta personala in Bucuresti chiar daca am domiciliul stabil din C.I. , facut de primul meu proprietar.
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Mai 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic
AS MAI AVEA O INTREBARE la dvs. domnul Cornel,,....daca stiti ceva care s-ar pregati pentru personalul civil care lucreaza cot la cot cu cel militar, ceva acte normative, legi, OUG,...... dupa cum bine stiti , colegii mei militari au niste drepturi , vechime suplimentara, bani de haine, sporul de hrana mai mare ca al nostru destul de mult, , bani de relocare, de transport ,....sunt multe de amintit aici dar nici eu nu le mai stiu ?!

Cornel Vasile a scris:

Actul normativ este in vigoare si actualizat la 11.05.2023 ... asadar, vi se aplica prevederile lui.

Alte discuții în legătură

Acordare compensatie pentru chirie ( mapn) damiela damiela Buna seara. Pana de curand am avut o garsoniera proprietate comuna cu sotia in Ilfov.Am vandut-o si cum deocamdata nu ne putem lua altceva ne-am schimbat ... (vezi toată discuția)
Compensatie chirie mapn JOHNNYVASILESCU JOHNNYVASILESCU buna ziua , va deranjez si eu cu o intrebare, lucrez in mapn si de curand am schimbat garnizoana dupa care si eu si sotia am schimbat buletinele pe noua ... (vezi toată discuția)
Conditii acordare plata chirie in mapn nemesckiveronica nemesckiveronica sunt salariat in MAPN, pana cum am beneficiez de plata chiriei, numai ca apartamentul urmeaza a fi vandut unui cumnat,(care este de acord sa-l inchirize in ... (vezi toată discuția)