Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua In ce conditii primesc pensie de urmas? Daca ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua In ce conditii primesc pensie de urmas? Daca sunt angajata ...

Buna ziua
In ce conditii primesc pensie de urmas? Daca sunt angajata cu CIM si cf contractului am un venit brut de 1650 lei, respectiv 1.039 lei net, pot primii 50% din pensia sotului decedat?
Multumesc!
Ati implinit varsta de pensionare la limita de varsta'?
Nu, am dreptul doar pe o perioada limitata de 6 luni pana la indeplinirea varstei. Dar am primit o 5 luni, luna mai ar fi trebuit sa fie cea de a 6 luna.
Beneficiati de pensie de urmaş pe o perioadă de 6 luni de la data decesului dacă în această perioadă nu realizati venituri lunare din activităţi dependente
a. în baza unui contract individual de muncă;
b. în baza unui raport de serviciu;
c. din activități în funcţii elective sau care sunt numite în cadrul autorităţii executive, legislative ori judecătoreşti, pe durata mandatului, precum şi ca membri cooperatori într-o organizaţie a cooperaţiei meşteşugăreşti ale căror drepturi și obligații sunt asimilate în condițiile Legii nr. 263/2010 cu cele ale persoanelor prevăzute la art. I din lege.

Ori dacă acestea sunt mai mici de 35% din câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat.
Am citit si eu asta in lege si suma bruta primita drept pensie este 2109 lei, salariul brut pe care l am este de 1650 lei. Acestea impreuna fac 3.759 lei.
Iar pensia de urmas, cf art de lege, nu se cumuleaza cu venitul meu salarial. Ptr ca pensia nu e activitate profesionala.
Deci, doar ceea ce castig din contractul de munca nu trebuie sa depășească 35% din salariul mediu brut!!!