Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Tata a mostenit o casa si terenul aferent ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Tata a mostenit o casa si terenul aferent ca urmare ...

Buna ziua!

Tata are a mostenit o casa si terenul aferent ca urmare a dezbaterii mostenirii prin hotărâre judecătorească. Exista carte funciara pentru casa si terenul din jurul casei.
Aceasta hotarare judecătorească tine loc de 'act de proprietate' sau mai trebuie facut ceva in acest sens pentru a obtine un act de proprietate ?
Daca el ar vrea sa vanda sau sa doneze casa ar putea face asta in baza hotărârii judecătorești?

Va mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.
Hotărârea judecătorească ține loc de act de proprietate. Mai trebuie mers la Cartea funciară pentru transcrierea noului proprietar, transcriere care se va face în baza acelei hotărâri judecătorești. După aceea, poate face ce dorește cu proprietatea.
Mulțumesc mult pentru informații