Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cazul platii CASS la venituri din dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cazul platii CASS la venituri din dividende

In cazul Platii CASS la Venituri din dividende se iau in calcul dividendele nete ( primite in mana ) sau dividendele brute ( declarate de intreprinderea platitoare la ANAF ) ?
Conform carui articol din codul fiscal e brut sau net ?
La mine se trece un prag daca e intr-un fel sau altul.
george-neagu, moderator
La ceea ce primiți (net) efectiv.
Am uitat sa spun ca e vorba de declaratia pentru anul 2020. Acolo, pentru anul 2020 brutul depaseste pragul si netul e sub prag. Am vorbit la ANAF si mi-a spus ca trebuie sa platesc CASS printr=o declarate rectificativa ca se ia in considerare brutul si nu stiu ce sa fac.