Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fostul meu șef susține ca m-a prins cu fals în acte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fostul meu șef susține ca m-a prins cu fals în acte

Bună ziua ! Fostul meu șef susține ca M a prins cu fals în acte (pe condica de sosire și plecare am pus greșit datele (adică în loc de 08:03 am scris 8:00 și în loc la scriu 17:10 am scris 17:20)pe lângă toate acestea,acest om ma urmărește și vezi îmi vorbește foarte răstit (mai pe scurt are o problemă cu mine )va rog ajutați mă cu niște legi în această privință (din câte văd acest om încearcă să mă hărțuiască )
GgmVGvGg, utilizator
Constituie hărțuire morală la locul de muncă și se sancționează disciplinar, contravențional sau penal, după
caz, orice comportament exercitat asupra unui angajat de către un alt angajat, care îi este superior ierarhic, de către un
subaltern și/sau de către un angajat comparabil, din punct de vedere ierarhic, în legătură cu raporturile de muncă, ce au drept scop sau efect o deteriorare a condițiilor de muncă, prin lezarea drepturilor sau demnității angajatului, prin afectarea sănătății sale fizice sau mintale ori prin compromiterea viitorului său profesional, comportament manifestat în oricare dintre următoarele forme:
• conduită ostilă sau neadecvată
• comentarii verbale ofensatoare
• gesturi și acțiuni de denigrare
• bullying/intimidare/desconsiderare
• epuizare și stres
[ link extern ]