Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PFA declaratia 329B
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PFA declaratia 329B

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un rapsuns la urmatoarea problema: sint PFA, neplatitor de TVA, din 2007 si veniturile cumulate anuale se incadreaza, in 2008 si 2009, intre 10000 si 35000euro. Intrebarea este daca trebuia depusa declaratia 329B la ANAF si daca da, trebuie sa o fac si retroactiv? Ce risc sa patesc daca nu am facut-o pana acum?
Multumesc anticipat.
Daca in anul 2008 ati realizat o cifra de afaceri cuprinsa intre 10.000 si 35.000 euro (39.852 lei - 119.000 lei) si sunteti neplatitor de TVA, trebuia sa depuneti declaratia 392B pana la data de 25.02.2009.
Amenda pentru nedepunerea acestei declaratii este de:
- de la 2.000 la 3.500 lei pentru persoane fizice
- de la 12.000 la 14.000 lei pentru persoane juridice.

Daca in anul 2009 ati realizat o cifra de afaceri cuprinsa intre 10.000 si 35.000 euro (42.296 lei - 119.000 lei) si sunteti neplatitor de TVA, trebuie sa depuneti declaratia 392B pana la data de 25.02.2010.

Cifra de afaceri se calculeaza pentru fiecare an in parte. Nu se cumuleaza cifra de afaceri din 2008 cu cea din 2009.
Ana Muntianu, Consultant fiscal
:offtopic: Mare problema si cu declaratiile astea! Ai termen de depunere a declaratiei pe venit pe 15 mai, dar esti nevoit sa iti faci situatia in februarie. Nu platesti TVA dar trebuie sa calculezi ce TVA ai incasat... Numai mie mi se pare ridicol?
ContSters20980, utilizator
cu tot respectul, in declaratia 392B se calculeaza si se inscrie numai tva aferenta achizitiilor de la persoane inregistrate in scopuri tva, ceea ce este foarte logic din moment ce taxa apare pe factura.

pentru livrari de bunuri si prestari de servicii nu exista rubrica pentru tva, deci nu se calculeaza.

si ca sa raspund la ultima intrebare: mie nu mi se pare ridicol.
decl 200, de care aminteati dvs., nu se depune numai de catre persoane impozabile (PFA, II sau IF), ci si de catre alte persoane fizice care realizeaza ocazional venituri din activitati independente (ex. venituri din cedarea folosintei bunurilor)
in acest sens legiuitorul a fixat un termen rezonabil pentru toti acesti contribuabili, astfel incat toate declaratiile 200 sa fie prelucrate in acelasi interval de timp si astfel deciziile de impunere sa fie comunicate tot in acelasi interval de timp.
Bun, declaratia 200 se depune de mai multe persoane, dar atunci de ce nu au fost reglementate diferit si intr-un mod coerent? Asta e partea ridicola. Nici nu mai vreau sa ma gandesc la ce bun sa declare TVA un neplatitor de TVA...
consider intrebarea dvs. una retorica si prefer sa nu raspund la ea.

o zi buna!