avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 407 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Concluziile procurorului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Concluziile procurorului

La judecata pe fond al plangerii impotriva rezolutiei procurorului D-na procuror
in cuvantul sau a mormait ceva mai mult pentru dansa si pentru judecatoare iar noi ceilalti n-am priceput mai nimic deoarece nu a fost folosita instalatia de sonorizare.
Intrebarea mea este:
-exista vreo posibilitate de a afla ce a spus procuroarea la proces?
Cel mai recent răspuns: jon53 , utilizator 10:17, 5 Martie 2010
Da, veti vedea concluziile procurorului in hotarare dupa ce se va redacta.
Am uitat sa mentionez ca am primit hotararea dar acolo este data doar succint
ce a spus procurorea fara sa se mentioneze ca aceasta a spus ca art.205 si art.206
din Codul penal au fost abrogate-asta am auzit printre mormaieli.
Eu as vrea sa primesc textul depozitiei procuroarei sa vad cu ochii mei faptul ca
a spus ca articolele sunt abrogate, cand eu stiu ca sunt inca in vigoare.
Sau nu mai sunt in vigoare?
Avand in vedere ca toate sedintele de judecata in materie penala sunt inregistrate audio, aveti dreptul potrivit art. 304 alin. 3 si 4 c.p.pen. sa solicitati o copie dupa transcrierea sedintei de judecata.
Beneficiati teoretic de toate dispozitiile prevazute de tratatele si pactele la care Romania este parte,dar daca solicitati instantei de judecata punerea la dispozitie a transcrierii sedintei de judecata,veti beneficia de un refuz motivat ca nu se justifica o astfel de cerere
Multumesc pentru raspunsuri.
Cum ramane cu articolele 205 si 206 Cp?
Sunt sau nu abrogate?
Se iau in considerare la judecata?

Alte discuții în legătură

Art.205 si art 206, cod penal, mai sunt în vigoare? dandanaua dandanaua Insultasi calomnia prev.de art.205 şi art.206 cod penal au fost abrogate în 2007.In 2008, curtea constitutionala a decis neconstitutional textul de lege care ... (vezi toată discuția)
Penal sau civil? jon53 jon53 Buna ziua, Daca intr-un dosar penal nu s-au luat in considerare decat amenintarile iar calomnia si insulta nu, va intreb daca mai sunt sau nu incriminate cele ... (vezi toată discuția)
Calomnie Anna31 Anna31 buna ziua,va rog sa ma lamuriti sotul meu a avut o relatie cu o persoana care ma insulta sotului fara sa ma cunoasca iar dupa ce si a dat seama ca nu mi poate ... (vezi toată discuția)